Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

Hříškov, Louny – Blikající vozy s technikou prosvětlující noční tmu, plameny a kouř v nízkém domku, desítky zasahujících hasičů – tak to vypadalo před necelým půl rokem při ničivém požáru v Hříškově u Loun. Tříčlenná rodina tam tehdy za pár hodin přišla o dům a veškerý majetek, který v něm měla. Požár postupoval velmi rychle, u události zasahovali hasiči z mnoha obcí v okolí. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, ale tři lidé během pár chvil neměli kde bydlet. „Uprostřed noci vyběhli ven před dům, ještě celí šokovaní z toho, co se děje, a neměli s sebou absolutně vůbec nic. Jenom pár věcí oblečení na sobě. Všechno ostatní tam zůstalo,“ vzpomíná dospělá dcera rodiny Veronika Havelková, která už má vlastní děti a žije v bytě v Lounech.

Dva rodiče a dcera byli bez střechy nad hlavou

Hasiči v Hříškově zasahovali v polovině loňského října celou noc ze soboty na neděli. Ve spolupráci s dalšími místními lidmi se jim podařilo zachránit všechny obyvatele domu, pak i izolovat od ohně okolní nemovitosti. Dům zasažený požárem však utrpěl obrovské škody. Tři lidé, dva rodiče a jedna dcera ve věku kolem šestnácti let, rázem neměli kde bydlet.

Obec Hříškov velmi rychle začala organizovat pomoc

Do pomoci se zapojila obec, někteří obyvatelé z okolí, samozřejmě také širší rodina, například uvedená starší dcera Veronika z Loun. „Požár skončil, dům vyhořel, ale co teď dál? Potřebovali jsme vyřešit rychlou pomoc. Moc děkuji obci Hříškov a paní starostce, která velmi aktivně naší rodině pomáhala. V první fázi zajistila obec náhradní ubytování, potom jsem po pár dnech vzala rodiče a sestru zhruba na dva měsíce k sobě do bytu 3+1 v Lounech, kde žiji i se svými malými dětmi,“ popsala na dotaz naší redakce Veronika Havelková.

Dárci poslali přes banky více než 70 tisíc korun, další drobnější dary jsou ještě v kasičkách

Obec Hříškov vyhlásila na pomoc postižené rodině veřejnou finanční sbírku. Zapojili se do ní lidé, firmy i některé další obecní úřady z nejbližšího okolí. Jak vypadá stav sbírky teď, přibližně po půl roce? „Od října do současnosti dárci do veřejné sbírky na bankovní účet poskytli necelých 72 tisíc korun. Peníze poslalo 23 dárců z řad občanů, tedy fyzických osob, a dále také sedm firem nebo institucí, tzv. právnických osob,“ upřesnila pro naši redakci starostka Hříškova Jana Kalašová. Další peníze bude mít rodina ještě k dispozici v pokladničkách umístěných na obecním úřadě a v prodejně v obci. Ty jsou zatím zapečetěné, takže přesná částka uvnitř není ještě sečtená. „Počítáme s tím, že sbírka bude trvat minimálně do 30. dubna. Do té doby mohou dárci stále přispívat,“ odpověděla starostka.

Lidé přinášeli hned po požáru i oblečení, deky a další věci

Sousedé i obecní úřad pomohli i dalšími věcmi, nejen finančními dary. „Hned po požáru lidé nosili jako pomoc rodině oblečení, lůžkoviny, obuv, hygienické potřeby a další různé dary do věcné sbírky, protože obyvatelé domu přišli skoro o všechno. Obec rodině pro první dny sehnala náhradní ubytování. Později jsme vypomohli i se zpevněním zahrady, aby si na ni rodina mohla přivézt provizorní mobilní dům, ve kterém nyní žije,“ uvedla starostka.

První opravy už proběhly, další budou následovat

Část peněz ze sbírky, kolem 57 tisíc korun, už majitelé vyhořelého domu využili k některým nutným pracím. „Peníze využili na demolici zasaženého patra a střechy a k nákupu materiálu na opravu. Chtěla bych moc poděkovat všem lidem a firmám, kteří se zapojili do pomoci pro naše spoluobčany. Jsem ráda, že stále funguje solidarita mezi lidmi, že nám není lhostejný osud někoho, kdo se ocitne v náhlé nouzi,“ dodala starostka. „Velmi děkuji všem dárcům, kteří pomohli mým rodičům a sestře. Moc si toho vážíme. Bez pomoci ostatních lidí by to těžko zvládali. Jsem ráda, že je mezi námi tolik dobrých přátel,“ uvedla za rodinu Veronika Havelková.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Z věže padaly tašky. Pokrývači opravili střechu u významné podbořanské památky

ČTĚTE TAKÉ: Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé z Lounska

(na snímcích: hasiči při nočním zásahu v Hříškově loni v říjnu a zničený dům krátce po požáru. Foto: SDH Postoloprty a archiv Veroniky Havelkové)