Moderní kamerový systém v Žatci pracuje už od loňska, pomohl při krádežích aut, peněz i batohu u kluziště

Žatec – Zatímco v Lounech se rozjela modernizace a rozšíření kamerového systému ve městě právě v těchto dnech a skončit má do letošního června, v Žatci tento proces již proběhl v minulém roce. Určitou zajímavostí je, že počet kamer bude v obou městech skoro stejný: v Žatci jich od loňska hlídá veřejný prostor devětadvacet a v Lounech jich po současné modernizaci bude v provozu 28.

Počet kamer se více než zdvojnásobil

Do nových, modernějších kamer investovalo město Žatec loni šest milionů korun. A jejich počet se oproti předchozímu období zdvojnásobil. „Předtím jsme jich měli třináct a nyní po rozšíření máme ve městě 29 aktivních kamerových bodů,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar. „Hlavním smyslem kamerového systému je pomoci s dohlížením na pořádek a bezpečnost ve městě včetně odhalování trestné činnosti. Díky kamerovému dohlížecímu systému by se mělo zlepšit pohodlí obyvatel, hlavně jejich pocit bezpečí,“ doplnil.

Kamery dokážou mj. na dálku určit SPZ auta, stejně tak i jeho barvu, třeba i v noci

Moderní kamery jsou velmi vyspělé a přesné, dokážou například i na velkou dálku rozeznat SPZ aut nebo třeba i v šeru a v noci určit i barvu vozidel a jejich tovární značku. „Kamery v loňském roce například pomohly k rychlému vyřešení případů odcizení vozidla ve městě nebo k objasnění jiné události – krádeži větší částky peněz v centru města,“ popsal Miroslav Solar už letos v lednu. Jeden z dalších případů byl spojený i s oblíbeným zimním bruslením na mobilním kluzišti na náměstí, které má ve městě tradici už přes deset let. „Jeden člověk si byl na kluzišti zabruslit a mezitím se mu pachatel pokusit vzít batoh, odložený u laviček na přezouvání. Kamery potom při vyšetřování pomohly odhalit SPZ vozu, do kterého pachatel odcizený batoh odnesl a naložil. Pak byl brzy vypátrán,“ popsal již na konci ledna Tomáš Kassal, mluvčí žatecké radnice.

Záběry kamer sledují strážníci

Díky modernějším a přesnějším kamerám také logicky stoupá počet využití jejich záznamů coby důkazů při následném vyšetřování a odhalování trestné činnosti. „Záznamy z našich kamer si Policie ČR v roce 2022 vyžádala a využila ve třiceti případech, zatímco v roce 2023 již to bylo 87 využitých záznamů,“ shrnul Miroslav Solar. Kamerový systém v Žatci podobně jako ve většině dalších českých a moravských měst obsluhuje městská policie. Záběry z kamer se „živě“ přenášejí na pracoviště v její služebně a v případě nutného rychlého zásahu strážníci ihned vyrážejí na dané místo, kde kamery upozornily na problémy. Záznamy také výrazně pomáhají i při pozdějším objasňování přestupků nebo trestné činnosti.

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech začíná montáž nových kamer. Celkem jich bude po městě skoro třicet

(ilustrační snímek nahoře: strážníci kontrolují pořádek a dění ve městě prostřednictvím svého „kamerového pracoviště“. Foto: Město Litoměřice)