Dobrá věc se podařila. Filip z Rané už může jezdit ve speciálním autě, rodině pomohly desítky dárců

Raná, Postoloprty – Desítky lidí s dobrým srdcem pomohly rodině šestnáctiletého zdravotně postiženého chlapce z Rané u Loun. Byli mezi nimi přátelé, známí z blízkého regionu, některé firmy, ale svůj dar poslali i někteří lidé z větší dálky, kteří osobně rodinu třeba vůbec neznají, a přesto chtěli pomoci. Díky finanční sbírce, která probíhala od letošního léta, se pro Filipa Ottu, upoutaného na vozík, podařilo koupit speciálně upravené auto se zdvihací plošinou, s jehož pomocí mohou rodiče vozit chlapce k lékaři, na nákupy, vyřizování věcí na úřadech a další podobné záležitosti. Rodině s handicapovaným chlapcem auto velmi pomůže.

Bylo vás hodně, moc děkujeme za vaši pomoc

Filipova rodina převzala nové speciální auto v listopadu. „Chtěli bychom poděkovat všem, kdo nám pomohli. Bylo vás opravdu hodně, moc si toho vážíme. Děkujeme všem, že nás podporujete a stojíte při nás i v dnešní nelehké době. Děkujeme za vaši pomoc,“ poděkoval Filip jménem celé rodiny na sociální síti. Jak dodal, pomocníků a dárců bylo hodně a někteří v rámci skromnosti předem i uvedli, že si nepřejí zveřejňovat svá jména, proto rodina poděkovala všeobecně všem najednou bez konkrétního zveřejňování jednotlivých dárců.

Sbírka probíhala od léta

Se sbírkou na auto pro Filipa pomáhala charitativní nadace Český mozek, která pro ni v červenci zřídila transparentní účet. Řadu kulturních, sportovních a společenských akcí pro spoluobčany s výtěžkem ve prospěch handicapovaného chlapce uspořádal během podzimu také spolek Porta Apostolorum působící v Postoloprtech. Byly to například zářijové koncerty v kostele Panny Marie v Postoloprtech nebo dobročinná vyjížďka na kolech pro milovníky výletů a cyklistiky po okolí města. Jenom na této cyklojízdě se mezi účastníky vybralo deset tisíc korun, dalších třicet tisíc poslal další dárce „na dálku“, který se o akci dozvěděl, a to přes nadaci Dobrý anděl. „Jsem moc ráda, že tolik lidí Filipově rodině pomohlo a že se díky všem dobrým dárcům už podařilo pro chlapce nashromáždit peníze k pořízení potřebného auta. Moc všem děkujeme,“ uvedla Iveta Petřivalská z Postoloprt, členka spolku Porta Apostolorum.

Filip i přes všechny problémy má veselou povahu, chodí do školy, snaží se sportovat

Filip Otta jako malý chlapec se narodil předčasně, ve 27. týdnu těhotenství. Tehdy vážil jen 820 gramů a po porodu bojoval o život. Lékaři mu kromě mnoha jiných zdravotních problémů diagnostikovali i dětskou mozkovou obrnu, kvůli níž je stále velmi omezen v pohybu a je odkázán na vozík.  Hoch se v útlém věku musel potýkat i s vadou zraku, vadou řeči, svalovou ochablostí a mnoha dalšími problémy a hendikepy. Má za sebou několik operací. Přitom má ale veselou povahu, je bystrý, neztrácí optimismus. Navštěvuje také speciální školu. V rámci možností se snaží i sportovat.

(na snímku nahoře: Filip Otta s novým speciálně upraveným autem, k jehož koupi od léta pomohli dárci v dobročinné sbírce. Foto archiv rodiny)

ČTĚTE TAKÉ: Rodiče Filipa z Rané, upoutaného na vozík, potřebují k převozu syna speciální auto. Přátelé pro rodinu pořádají sbírku

ČTĚTE TAKÉ: Pro chlapce z Rané, upoutaného na vozík, zbývá sehnat posledních dvacet tisíc korun. Ještě v srpnu to bylo 120 tisíc

ČTĚTE TAKÉ: Daruji auto. Už žádný krasavec, ale je na něj spolehnutí. I tak si lidé pomáhají po bouři v Blatně a Stebně

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova při nočním požáru během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky