Epidemie slábne, lidé po dlouhé době mohou zajít na farmářské trhy. Začíná se už v pátek v Žatci

Žatec, Louny, ČR – Po dlouhých týdnech a měsících se lidé v Lounech i Žatci dočkají obnovení farmářských trhů s čerstvými produkty na náměstích. Díky zmírňování pandemie v posledních dnech vláda povolila od 12. dubna znovu otevřít některé obchody, a zároveň obnovila i možnost pořádat farmářské trhy. A zájemci už vážně nemusí čekat dlouho: první farmářský trh proběhne hned zítra, v pátek 16. dubna, na náměstí Svobody v Žatci.

Severočeské farmářské trhy

Trh v Žatci začne v 8 hodin a skončit by měl kolem 14.30, uvádějí pořadatelé ze spolku Český um – Artificum Bohemicum. Tento spolek pořádá trhy ve více městech na severu Čech a označuje je jednotnou hlavičkou Severočeské farmářské trhy. Kromě Žatce trhy pod jeho vedením probíhají v jiných termínech také například v Kadani, Mostě, Chomutově, Teplicích, Ústí a dalších místech. V Žatci farmářský trh proběhne vždy jednou za měsíc, po nynějším úvodním setkání bude další trh následovat 14. května.

V Lounech bude první farmářský trh příští sobotu

V Lounech se lidé mohou těšit na nejbližší farmářský trh příští víkend – v sobotu 24. dubna. Farmářské trhy tam zajišťuje jiný pořadatel. „Dobrá zpráva. První letošní trhy. Sejdeme se na Mírovém náměstí od 8 do 12 hodin,“ uvedli pořadatelé.

Na trzích je stále nutné dodržet řadu omezení

I když jsou farmářské trhy znovu povolené, prodejci i návštěvníci přesto musí ještě dodržet několik omezení a bezpečnostních opatření proti riziku šíření viru Covid-19. Podle rozhodnutí vlády je nutné zajistit vzdálenosti mezi jednotlivými prodejními stánky nejméně dva metry. Na ploše vymezené k pořádání trhů je nutné dodržet maximální počet osob tak, aby na každého člověka připadalo 15 čtverečných metrů. Provozovatelé trhů musí na místě připravit nádoby s dezinfekčními prostředky k umývání rukou u každého prodejního stánku či pultu. Prodejci i návštěvníci musí mít ochranu nosu a úst (respirátory).

Teplá káva, točené pivo, horké klobásy – to vše je zatím zakázané

Na trzích je také zakázáno prodávat jakékoli občerstvení určené k okamžité konzumaci (například káva v kelímku, točené pivo, svařené víno, opékané párky či klobásy aj.).  U prodejních stánků nesmějí být ani umístěny žádné lavičky, židle či jiná místa k sezení. Opatření vede k tomu, aby se lidé nezastavovali a nesdružovali ve skupinách. Nakoupit na trhu už se ale dá, a oproti nedávné minulosti je alespoň tohle už určitě dobrá zpráva.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Dočkáme se nákupního centra v Lounech? Jeden z obyvatel se ptal už podruhé. Na požadavku města to ale nezáleží, uvádí radnice

ČTĚTE TAKÉ: Předvánoční trhy a programy na náměstích se ruší. Rozsvěcování stromů bude v tichosti

ČTĚTE TAKÉ: Adventní trhy jsou znovu povolené, ale pozor – nesmí se pít svařák