Předvánoční trhy a programy na náměstích se ruší. Rozsvěcování stromů bude v tichosti

Kryry, Žatec – V komorní atmosféře, bez kulturních a společenských programů a bez shromažďování velkého počtu lidí se letos budou odehrávat okamžiky slavnostních rozsvěcování vánočních stromů na náměstích a návsích. První adventní víkend, kdy měla proběhnout většina těchto akcí, je už za týden. Poslanci Sněmovny ve spolupráci s vládou však podle očekávání ve čtvrtek prodloužili nouzový stav v ČR vyhlášený kvůli koronaviru, který teď bude platit přinejmenším do 12. prosince.

Žádné shromažďování

Pro pořadatele to znamená, že nesmějí organizovat žádné kulturní, sportovní či jiné společenské akce, kde se shromažďuje veřejnost. Na náměstích před rozsvěcováním vánočních stromů přitom obvykle celé odpoledne probíhají adventní trhy a různá kulturní vystoupení, spojená se zpíváním koled, divadelními scénkami a podobně.

Město Kryry jako jedno z prvních potvrdilo zrušení

Jedním z prvních míst v okrese Louny, kde měla proběhnout adventní slavnost, měly být Kryry. Program na náměstí na celé odpoledne byl naplánován už na sobotu 28. listopadu. A Městský úřad Kryry teď jako jeden z prvních potvrdil, že skoro celý program se ruší. Součástí měly být vánoční trhy, zpívání dětí ze školy a školky, mikulášská nadílka, proslov starosty a kněze.

Strom bude svítit a koledy budou znít z tlampačů

Něco z původních plánů však přece jen zůstane: strom se po setmění „v tichosti“ rozsvítí a koledy v centru města také budou znít, i když jen pouštěné z reproduktorů. „Víc nám toho současná situace bohužel neumožní uskutečnit. Kulturní program s účastí lidí na náměstí pořádat nemůžeme, ale strom se i tak rozsvítí a bude před svátky zdobit centrum města, jak jsou obyvatelé zvyklí. Koledy na určitou dobu před prvním rozsvícením pustí pracovník města alespoň takzvaně na dálku, přes místní rozhlas,“ upřesnila Vladimíra Járová, vedoucí knihovny a zapisovatelka kulturní komise města Kryry.

V Žatci plánovali program na neděli

Podobné to bude i v dalších městech a obcích. Například v Žatci plánovali adventní trhy a první rozsvícení stromu na neděli 29. listopadu. Strom na náměstí už stojí od tohoto týdne, teď se chystá jeho zdobení. Na adventní slavnost a rozsvícení na náměstí vždy přišlo několik tisíc lidí, teď však je jasné, že trhy i jakýkoli kulturní program na místě se budou muset zrušit. Zůstane jen rozsvícení stromu.

Nouzový stav platí už od 5. října

Nouzový stav v ČR platí od 5. října. Už dvakrát ho vláda a poslanci prodloužili. Kromě zákazu kulturních akcí například omezuje i školní výuku, způsoby nakupování a další záležitosti.

ČTĚTE TAKÉ: Za pár dní už má v Žatci zářit vánoční strom. Budou lidé moci vidět okamžik rozsvícení přímo na místě? Zatím to není jasné

ČTĚTE TAKÉ: 700 let od první písemné zmínky v Kryrech se letos už slavit nebude. Epidemie změnila plány

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)