Za tři týdny už má v Žatci zářit vánoční strom. Budou lidé moci vidět okamžik rozsvícení přímo na místě? Zatím to není jasné

Žatec – Už tento měsíc, za necelé tři týdny, by se měl v Žatci na náměstí rozsvítit tradiční vánoční strom. Má to ale háček: nikdo teď nedokáže říci, v jaké to bude probíhat atmosféře a zda vůbec na slavnostní okamžik budou moci přijít nějací návštěvníci.

První rozsvícení má být 29. listopadu

První adventní neděle letos vychází na 29. listopad a pro tento den je v dlouhodobém plánu města Žatce rezervován termín na staročeský vánoční trh na náměstí Svobody s desítkami prodejních stánků, svátečními suvenýry, svařákem a večerním prvním slavnostním rozsvícením vánočního stromu. Na slavnost s předvánoční atmosférou tradičně přicházejí stovky lidí. Problém je ale v tom, že v ČR je v současnosti vyhlášen nouzový stav, spojený se zákazem všech kulturních a jiných „shromažďovacích“ akcí. Tento stav platí od 5. října a vláda ho už jednou prodloužila. V současné chvíli je jasné, že bude platit minimálně do 20. listopadu.

Nouzový stav vláda už jednou prodloužila

Další vývoj je závislý na situaci kolem epidemie koronaviru. Pokud by se nezlepšila, není vyloučeno ještě další prodloužení nouzového stavu. A v takovém případě by pořadatelé v Žatci museli staročeský trh zrušit a první rozsvícení stromu by se buď posunulo na pozdější termín, anebo by se daný den mohlo udělat jen maximálně „on-line“, přenášené pro zájemce kamerami města někam na internet a bez osobní účasti návštěvníků na místě.

Plánování kulturních akcí je teď velmi složité

„Akce k adventu se v těchto dnech plánují opravdu složitě, důvody jsou všeobecně známé. Pořád věříme, že plánovaný program se podaří uskutečnit, ale na druhou stranu samozřejmě už předem musíme počítat i s tím, že se může stát, že některé akce bude nutné omezit nebo úplně zrušit. Uvidíme, jak se bude vyvíjet situace kolem koronaviru a souvisejících kroků vlády v následujících dnech. Pokud by nebylo možné naplánované adventní akce uspořádat, máme v záloze ještě další náhradní variantu s pracovním názvem Advent distančně,“ uvedla Simona Schellová ze žatecké radnice, předsedkyně komise pro kulturu a cestovní ruch.

Koledy, hudba, divadlo, bruslení…

Vánoční trh a rozsvícení stromu 29. listopadu jsou jen první kroky k celému většímu souboru akcí a setkání pořádaných a plánovaných pod souhrnným názvem Advent v Žatci. Během prosince by se měl na náměstí objevit i Mikuláš s čerty a hromadnou nadílkou, divadelní a hudební umělci, také například krasobruslaři se show Mrazík na ledě. Setkání s programem na náměstí, kde v prosinci přibude i tradiční kluziště, mají být směřována hlavně na víkendy. Jak to celé bude doopravdy, v tom teď bude hrát důležitou roli šíření viru a následná rozhodnutí vlády.