Situace v podbořanském domově se zlepšuje. S péčí o seniory kromě vojáků pomáhali i studenti

Podbořany, Vroutek, Žatec, Louny – Situace v Domově pro seniory v Podbořanech, kde bylo v průběhu října postupně odhaleno přes šedesát lidí infikovaných virem Covid-19, se už pomalu stabilizuje a nové případy nepřibývají. Pozitivní test na koronavirus měla přibližně třetina klientů a s nimi i třetina zaměstnanců, kteří museli jít do karantény. S péčí o seniory tak v domově přijeli pomáhat dobrovolníci – mezi nimi byli vojáci, ale například i studenti středních škol.

Chyběla třetina personálu

„Kvůli nákaze musela jít do desetidenní karantény značná část personálu. Hledali jsme narychlo pomocníky, kteří by se mohli zapojit do péče o seniory. Ozvaly se a pak i zapojily některé zdravotní sestry a ošetřovatelky z okolních regionů, přijelo také dvanáct vojáků ze žateckého útvaru Armády ČR. Pomohli i studenti žatecké obchodní akademie a podbořanského gymnázia a střední odborné školy. Všem patří obrovské díky za jejich pomoc,“ upřesnil Kamil Hajný, ředitel Domova pro seniory Podbořany.

Nikdo neměl těžký průběh nemoci

Nikdo z klientů podbořanského domova ani z členů personálu neměl vážné zdravotní problémy v souvislosti s nákazou Covid-19, všichni naštěstí měli jen mírný průběh nemoci. „To je asi ze všeho nejdůležitější zpráva. I nadále dodržujeme všechna potřebná hygienická a bezpečnostní opatření. Vojáci i tento týden každý den dělali plošnou dezinfekci v prostorách domova. Všem klientům věnujeme náležitou péči, o všechny je dobře postaráno,“ dodal ředitel.

Ve Vroutku se nakazil jeden pracovník

Domov seniorů je i v nedalekém Vroutku. Ani ten se sice neobešel zcela bez nákazy, ale situace v něm, související s covidem, je podstatně klidnější než v Podbořanech. „Z obyvatelů domova zatím nebyl nakažený ani jeden. Pozitivní test na Covid-19 měl během tohoto týden jen jeden z pracovníků, který ale nepřicházel příliš do styku s klienty. Teď je v karanténě. Zdravotní stav všech klientů v našem domově je zatím dobrý a nic nenasvědčuje šíření nákazy mezi nimi,“ popsala ředitelka Domova pro seniory Vroutek Markéta Sosnová.

V Žatci se situace také zklidňuje

Několik případů nákazy se během října objevilo rovněž mezi obyvateli i pracovníky Domova seniorů v Žatci, ale i tam se situace už výrazně zlepšila. „Všichni jsou v pořádku, nové případy nepřibývají. Na oddělení izolace máme nyní už jen dva obyvatele domova, a to spíše z preventivních důvodů,“ upřesnil Petr Antoni, ředitel Domova seniorů Žatec.

V Lounech celý říjen nula, teď tři případy

Domov pro seniory Louny má 145 klientů a 74 zaměstnanců. Po celý říjen se mu dařilo „držet nulu“ a neměl tudíž žádného nakaženého člověka mezi klienty ani pracovníky, ale na začátku listopadu už byly zjištěny tři pozitivní testy na Covid-19. „Pozitivní test měla jedna zdravotní sestra, jedna pečovatelka a jedna klientka. Klientka je zcela bez příznaků, dvě zaměstnankyně měly jen mírné příznaky. Situaci konzultujeme s hygieniky, dodržujeme všechna bezpečnostní pravidla,“ potvrdila ředitelka domova Jana Černá.

V celé ČR nakaženo přes tři tisíce klientů z domovů pro seniory

V celé ČR případy nákazy v domovech seniorů výrazně stouply právě během října. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb mělo v tomto měsíci pozitivní test na Covid-19 více než tři tisíce seniorů, a také více než dva tisíce pracovníků, kteří o ubytované seniory pečují.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: V domově seniorů se nakazilo už přes šedesát lidí, v celém městě jich je stovka

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci přibyly čtyři nové případy Covid-19 v domově seniorů

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid- pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje v rozhovoru tajemnice ze Žatce