Látkové roušky jsou po roce zapovězené. Kde rychle vzít respirátory? Žatecká radnice je seniorům doručuje domů

Žatec – Látkové roušky, které Češi loni v březnu šili jako diví, jsou od čtvrtka podle nového rozhodnutí vlády po roce zapovězené. Lidé už mohou používat ve veřejných prostorách jen respirátory nebo tzv. nanoroušky (a ty navíc jen ve formě minimálně dvou kusů natažených přes sebe). Kde však nové typy ochranných pomůcek tak rychle sehnat? Zvláště například pro seniory s omezenou pohyblivostí, navíc když se jim doporučuje co nejméně vycházet, to může být složité. Právě pro ně se město Žatec rozhodlo v tomto směru usnadnit situaci a nově požadované respirátory doručuje bezplatně až domů každému seniorovi ve věku od 80 let.

Každý dostane tři kusy, lidem je nosí dobrovolní hasiči

„Každý obyvatel nad 80 let dostane od města tři kusy respirátorů. V Žatci je to přibližně šest stovek občanů v této věkové kategorii. Tito lidé obdrží respirátory domů do svých domovních schránek. S roznášením hned ve čtvrtek začali dobrovolní hasiči, moc jim za to děkujeme,“ uvedla starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Přes telefonní linku je možné domluvit i pomoc s nákupem potravin a léků

Senioři patří k nejvíce ohroženým a nejvíce zranitelným skupinám obyvatel při současné koronavirové pandemii. Město Žatec jim pomáhá i dalším způsobem: pokud žijí sami, bez blízkých příbuzných v dosahu, mají akutní zdravotní potíže nebo jsou zrovna v karanténě a nemohou si dojít nakoupit nebo pro léky, pracovníci města jim s nákupy pomohou. Město pro tyto lidi zřídilo tzv. linku potřebnosti, kam při uvedených potížích stačí zavolat a pracovníci po domluvě zajistí nákup základních potravin či léků v hodnotě do 500 korun a přivezou ho seniorovi domů. Služba je v provozu od pondělí do pátku vždy od 8 do 15 hodin.

Ve dvou domovech seniorů kvůli prevenci obnovili zákaz návštěv

Důležitá bezpečnostní opatření je nutné dodržovat i u seniorů, kteří žijí pohromadě ve společných zařízeních. Například Domov seniorů v Žatci i třeba Domov seniorů v Lounech po předchozím měsíčním uvolnění tento týden znovu obnovily zákaz návštěv. Hlavním důvodem je prevence, protože epidemiologická situace v celé ČR i v našem regionu se v posledních dnech opět výrazně zhoršila. „Důvodem pro zákaz návštěv není aktuální výskyt covidu přímo v našem domově, ale důvodem jsou teď naše velké obavy vyplývající ze zhoršení epidemiologické situace v našem regionu.  Počet aktuálně nakažených lidí v okrese Louny překročil tisíc osob,“ upřesnil Petr Antoni, ředitel Domova seniorů v Žatci.

Aktuálně s vlnou nákazy bojuje domov ve Vroutku

S vlnami nákazy mezi klienty i pracovníky se od podzimu postupně potýkaly domovy seniorů v Lounech, Žatci i Podbořanech. Momentálně v těchto třech domovech koronavirus není, ale obtížnou situaci řeší Domov seniorů ve Vroutku u Podbořan. Aktuálně tento týden tam mělo pozitivní výsledek testu na covid 26 klientů, přibližně polovina, a kvůli koronaviru nebo jiným příčinám pracovní neschopnosti v zařízení teď chybí také celkem osmnáct pracovníků. S péčí o klienty pomáhají vojáci a dobrovolníci. „Situace je vážná, ale díky této pomoci je základní péče o klienty zajištěna,“ uvedla ředitelka domova Markéta Sosnová.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Další domov seniorů bojuje s nákazou. Vojáci teď pomáhají ve Vroutku

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči v Žiželicích dezinfikovali tři paneláky. V obci je vyšší výskyt Covid-19

ČTĚTE TAKÉ: I já jsem před rokem hodnotil covid jako horší chřipku. Ale brzy jsem změnil názor, říká lékař a senátor Ivo Trešl

ČTĚTE TAKÉ: Dosud jsem neznala nikoho, kdo je Covid – pozitivní. A najednou jsem to já, popisuje tajemnice ze Žatce