V Kryrech a Peruci nastoupí od října noví starostové. Změna tam byla jistá již před volbami

Peruc, Kryry – Zatímco ve velkých městech se teprve rozjíždějí povolební jednání a o tom, zda současní starostové setrvají, anebo je ve funkci nahradí někdo nový v návaznosti na aktuální výsledky voleb, budou noví zastupitelé a jejich vyjednavači ještě rozhodovat během náročných příštích dnů, ve dvou podobně velkých městečkách okresu Louny je už nyní jisté, že se v nich po řadě let změní starosta. V Peruci po osmi letech totiž ve funkci skončí Radomír Bláha (67), v Kryrech zase již neplánuje v roli starosty pokračovat Miroslav Brda (70). Ten vedl Kryry dokonce skoro nepřetržitě od roku 1990, jedinou výjimkou bylo jedno čtyřleté volební období, kdy ve funkci starosty nebyl. Celkem tedy má za sebou v roli starosty úctyhodných 28 let.

Radomír Bláha vedl Peruc osm let, nyní už do zastupitelstva nekandidoval

Radomír Bláha byl starostou Peruce, městečka poblíž Loun s 2300 obyvateli, od roku 2014. Městys vedl dvě volební období, a letos se rozhodl, že do zastupitelstva už kandidovat nebude. „Chtěl bych poděkovat všem obyvatelům Peruce a okolí i kolegům v zastupitelstvu za dosavadní skvělou spolupráci. Rád jsem se s vámi všemi setkával při řešení různých problémů i při společenských událostech a příležitostech. Rozhodl jsem se, že v dalším volebním období již nebudu kandidovat, ale věřím, že se nám všem společně podaří vybrat do vedení městyse a do zastupitelstva pracovité a odpovědné spoluobčany, kteří budou dobře pokračovat v naší dosavadní práci,“ informoval lidi z Peruce a okolí Radomír Bláha už letos v srpnu. Starosta ve volném čase se rád věnuje mládeži a sportu, jako trenér například pečoval o rozvoj malých fotbalistů v týmu Sokol Peruc. Nového starostu nebo starostku zvolí zastupitelé v Peruci v průběhu října.

Miroslav Brda v Kryrech byl starostou neuvěřitelných 28 let, teď se chystá končit

V Kryrech na Podbořansku, které mají rovněž kolem 2300 obyvatel, bude zase po dlouhé, skoro třicetileté „službě“ ve funkci starosty končit Miroslav Brda. Starosta v srpnu oslavil sedmdesátiny. Do zastupitelstva sice ještě kandidoval, ale dál chce být už jen řadovým zastupitelem a místo starosty se rozhodl přenechat už někomu mladšímu, což avizoval již před komunálními volbami. „V komunálních volbách kandiduji, ale nebudu již  obhajovat post starosty. Uvolním místo pro mladší. Chci se už věnovat více svým koníčkům a rodině, s funkcí je spojeno hodně starostí a odpovědnosti, mladší lidé pro ni budou mít víc energie,“ vysvětlil starosta ke konci srpna v rozhovoru pro týdeník Region Podbořanska. Také starosta Kryr má kromě jiných činností ve volném čase rád sport, ještě v nedávných letech při různých příležitostech si rád zahrál nohejbal. Nového starostu nebo starostku Kryr zvolí tamní zastupitelé rovněž v říjnu.

(ilustrační foto nahoře: Ondřej Žváček)

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech uspěje každý pátý kandidát, v dalších městech jen zhruba každý desátý. V Kryrech kandiduje skoro 130 zájemců o místo zastupitele

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech vyhrálo hnutí ANO, nejvíc hlasů dostal místostarosta Milan Rychtařík, který vedl jeho kandidátku

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech zvítězilo hnutí ANO. V novém zastupitelstvu budou jenom dvě ženy a s nimi 19 mužů