V Postoloprtech uspěje každý pátý kandidát, v dalších městech jen zhruba každý desátý. V Brodci teď volby vůbec nebudou – takových obcí je v ČR jedenáct

Okres Louny – Kryry mají asi 2 300 obyvatel, ale o místa v zastupitelstvu je tam pořádná rvačka. O třináct mandátů se tam uchází celkem 126 lidí, sdružených v 11 politických subjektech. Naproti tomu například v Postoloprtech žije lidí dvakrát více (aktuálně je to asi 4 600 obyvatel), ale kandidátů, kteří mají zájem o místo v zastupitelstvu, je podstatně méně: je jich jen 75 a jsou sdruženi v pěti kandidujících stranách nebo sdruženích.

V Postoloprtech je nižší konkurence a větší šance na zvolení

I taková fakta a zajímavosti lze vyčíst ze statistik před nadcházejícími komunálními volbami, které začnou zítra, v pátek 23. září. V Postoloprtech je zastupitelů patnáct, zatímco v Kryrech třináct. Jsou to zcela jednoduché počty: v Postoloprtech mají kandidáti velkou šanci na zvolení, úspěšný totiž bude přesně každý pátý z nich. V Kryrech naopak na jedno volné místo v zastupitelstvu připadá skoro deset uchazečů.

Louny mají trochu méně obyvatel, ale zastupitelů na radnici potřebují už roky o osm více než v Žatci

Srovnatelně velká města z hlediska počtu obyvatel jsou Louny a Žatec, ale i u nich se údaje s počty kandidátů dost liší. Zatímco v Žatci kandiduje na místo v zastupitelstvu 210 lidí, v Lounech jich je 289, o třetinu více. Je to dáno především tím, že v Žatci k řízení města a fungování jeho samosprávy už řadu posledních let stačí 21 volených zastupitelů, zatímco v Lounech (ač samo město má i o pár stovek obyvatel méně než Žatec) politikové neustále trvají na tom, že město potřebuje ke spravování a rozhodování 29 míst v zastupitelstvu. Z hlediska šancí na zvolení je v obou městech poměr podobný – na jedno místo v zastupitelstvu připadá zhruba deset kandidátů (tedy i podobně jako v Kryrech).

V celém okrese Louny kandiduje na místa zastupitelů 2 472 lidí a v celé ČR jich je 195 392

V Podbořanech, třetím největším městě okresu Louny (aktuálně má cca 6 200 obyvatel), pracuje v zastupitelstvu města stejně jako v Žatci 21 zvolených tamních komunálních politiků. Ve volbách tam nyní kandiduje 147 zájemců o místo v zastupitelstvu, zvolen tedy bude každý sedmý. Celkově v celém okrese Louny kandiduje při nynějších volbách na místo zastupitele ve svém městě či obci 2 472 lidí. V celé České republice je to 195 392 kandidátů, uvedla Soňa Krpálková z Českého statistického úřadu (ČSÚ), který tradičně zpracovává a následně publikuje informace o průběhu a výsledcích všech voleb v ČR.

Volit se bude ve více než 6 000 městech a obcích. Jen v jedenácti volby nebudou, nenašli se tam kandidáti

V ČR budou lidé hlasovat o složení nových zastupitelstev ve více než šesti tisících českých a moravských městech a obcích, doplnila Soňa Krpálková. Pouze v jedenácti obcích se volby neuskuteční – většinou je to proto, že tam nebyla podána žádná kandidátní listina, anebo byl počet kandidátů příliš malý a z hlediska zákona nedostatečný. Jednou z těchto obcí je i Brodec u Loun, kde volby rovněž nemohou proběhnout: lidé by tam teď neměli koho vybírat, protože z obyvatel se pro nynější volby nenašel nikdo, kdo by měl zájem ucházet se o místo v zastupitelstvu a pracovat při samosprávě obce. Na obec bude z hlediska administrativy zatím dohlížet pověřený úředník z ministerstva vnitra a volby tam proběhnou nejdříve za několik měsíců, v nejbližším možném náhradním termínu, pokud se mezi obyvateli najdou kandidáti se zájmem pracovat v zastupitelstvu a potažmo ve funkci starosty. Z celostátního pohledu vypadá taková situace možná trochu zvláštně, ale některé obce jsou v ní skutečnými „přeborníky“. „Například obec Prameny na Chebsku od roku 1990 měla vyhlášené devětkrát náhradní nebo mimořádné volby. Ty potom skutečně proběhly jen pětkrát. Stejně tak pětkrát se konaly mimořádné volby za stejnou dobu také v obcích Mladecko na Opavsku a Dasnice na Sokolovsku,“ připomíná ČSÚ v nově vydané publikaci.

Noví zastupitelé budou známi v sobotu v podvečer

Komunální volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin a končí druhý den, v sobotu, rovněž ve 14 hodin. Nově zvolení členové městských a obecních zastupitelstev budou známi v sobotu po sečtení hlasů přibližně kolem 17.-18. hodiny.

(ilustrační foto nahoře: ministerstvo vnitra ČR)

ČTĚTE TAKÉ: Kdy zajít k volbám – v pátek, nebo v sobotu? Tohle rozhodování už dlouho trvat nebude, volit se bude jen jeden den

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Vítězem voleb do Sněmovny je koalice Spolu. Okres Louny bude mít hned dva poslance – Pavla Růžičku a Michala Kučeru