Postoloprty zřejmě přijdou o stavební úřad. Vláda jich v celé zemi chce zrušit více než třetinu

Postoloprty, ČR – Postoloprty jsou jedním z deseti menších měst v Ústeckém kraji, kde má být zrušen stavební úřad, působící při radnici. V celé ČR je takových měst 244 a skončit má více než třetina současného počtu stavebních úřadů. Celkem je nyní v ČR 615 stavebních úřadů a po připravované „reformě“, k níž při současných změnách zákonů by mohlo dojít už od příštího roku, jich zůstane „v provozu“ jen 371.

Zůstanou úřady v Lounech, Žatci a Podbořanech

V okrese Louny by tak zůstaly v působnosti jen stavební úřady v Lounech, Žatci a Podbořanech. Postoloprtský stavební úřad by musel ukončit činnost. Lidé z tohoto města a nejbližšího okolí by pak museli jezdit ohlašovat stavby či rekonstrukce nebo k jiným procesům ve stavebním řízení do jiných měst, nejpravděpodobněji do Loun. V Ústeckém kraji má být zrušeno celkem deset stavebních úřadů, kromě Postoloprt to v blízkém okolí postihne také městečka jako Libochovice, Vejprty, Proboštov nebo Osek.

Tvrdě nesouhlasím, je to nepromyšlený krok, chci to zvrátit, říká starosta

Představitelům města Postoloprt se chystané změny nelíbí. „Naprosto nesouhlasím se zrušením našeho stavebního úřadu. Ten je i v celokrajském měřítku hodnocen velmi nadprůměrně, pracuje naprosto spolehlivě, nemá žádná špatná ani kontroverzní rozhodnutí. Tvrdě s tímto záměrem nesouhlasím a budu bojovat za zvrácení tohoto nepromyšleného kroku i na půdě Svazu měst a obcí. Chci dál jednat i s poslanci a senátory z našeho regionu, ať pomohou a pokusí se připravovaný zákon změnit, protože s takovým výsledkem se nemohu smířit,“ uvedl na dotaz naší redakce Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

„Rušíme to, co dobře funguje“

Podle starosty změna přinese mnohem víc problémů než přínosů. „Je to další krok znamenající oddalování služeb od občanů, je to rušení toho, co funguje, a naopak zavádění toho, co pracuje mnohem hůře,“ sdělil starosta. Nápad ministerstva pro místní rozvoj, které nyní tvoří reformu stavebního zákona v uvedené podobě, označil za „největší šlendrián v historii MMR“.

Změna se připravuje od vlády hnutí ANO, nová vláda na záměr rušení stavebních úřadů navázala, i když jiné části zákona chce změnit

Změnu stavebního zákona připravilo MMR pod vedením Kláry Dostálové ještě ve vládě Andreje Babiše, nyní další novelu vytváří stejný úřad při vedení ministra Ivana Bartoše ze současné vlády Petra Fialy. Ivan Bartoš se sice chystal značné části zákona vzniklého v minulé vládě změnit, avšak změny se netýkají uvedeného rušení více než třetiny stavebních úřadů v menších sídlech. Tento záměr má platit i v novelizovaném zákoně. Na zachování 371 stavebních úřadů namísto současných 615 se současná vládní koalice už dohodla, informovala ČTK už v závěru března. Novelou stavebního zákona se budou v průběhu letošního roku zabývat ještě znovu jak vláda, tak i poslanci.

(na snímku nahoře: historická budova radnice v Postoloprtech. Právě v ní sídlí stavební úřad, který má být jako dvě stovky dalších příští rok zrušen. Foto wikipedia.cz)

ČTĚTE TAKÉ: Stavba dálnice v Postoloprtech začne nejdříve v roce 2025, napsal ministr dopravy v reakci na dotazy senátora

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavé záběry z výšky: takhle teď vypadá stadion v Postoloprtech, který se posouvá o třicet metrů kvůli budoucí stavbě dálnice

ČTĚTE TAKÉ: Tým odborníků rozjede průzkum zámku v Postoloprtech. Začne také likvidace dřevokazných hub v krovech pod střechou