Chcete se pořádně rozhýbat po dlouhé zimě? Víkend je na to ideální – v sobotu tradiční pochod a v neděli přespolní běh

Lounsko – Kdo potřebuje na samém začátku jara dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, aby se po dlouhé zimě pořádně zahřál, „rozpumpoval“ a nabral sílu a energii do dalšího období roku, ten bude mít dostatek příležitostí nyní o víkendu na Lounsku. V okolí Slavětína, Peruce a Stradonic turisté pořádají v sobotu (4.3.) tradiční a oblíbený pochod Předjaří v Poohří, a pokud by se někomu zdál několikahodinový pěší pohyb přírodou „příliš pomalý“ nebo „málo vydatný“, může se pak o den později zapojit do veřejného Jarního přespolního běhu v Lounech, který má tradici ještě delší než uvedený turistický pochod.

Pochod nabízí trasy pro pěší turisty, ale i pro milovníky cyklistiky

Předjaří v Poohří patří mezi nejoblíbenější turistická setkání v severozápadních Čechách, každý rok na tento pochod přijíždějí i turisté z jiných okresů či krajů v ČR. Pořadatelem je Klub českých turistů, odbor TJ Lokomotiva Louny. Letos jde už o 39. ročník tohoto pochodu. Startuje se průběžně od 7 hodin od budovy sokolovny a Obecního úřadu ve Slavětíně. Cíl je na stejném místě, pochod končí v 17 hodin. „Pěší turisté si podle své chuti či kondice mohou na začátku vybrat různé délky tras pochodu v rozmezí od 10 do 35 kilometrů. Připravili jsme i dvě trasy pro cykloturisty na kolech – ty měří 25 nebo 50 kilometrů,“ vysvětlila Vladimíra Janstová z týmu pořadatelů z KČT Louny.

Přespolní běh se blíží už k šedesátému ročníku

Kdo má místo pochodu radši běh, ten se může zúčastnit Jarního přespolního běhu v Lounech, který společně pořádají Atletický sportovní klub Elna Počerady a město Louny. Letos půjde už o 57. ročník tohoto oblíbeného běžeckého setkání. Místem dění je park mezi Louny a Dobroměřicemi poblíž bývalého cyklistického stadionu v Lounech (kde se před časem natáčel i úspěšný film Zátopek, věnovaný lásce k běhání a fenomenálnímu, dodnes nepřekonanému českému běžci, snímek pak později vyhrál Českého lva, pozn. red.).  Nedělní běh je připraven pro sportovce všech věkových kategorií. „Zúčastnit se mohou všichni ve věku 1-100 let,“ uvádějí s humorem pořadatelé.

Už v této chvíli je přihlášeno kolem 160 nadšených běžců

Zájemci se mohou přihlašovat i po internetu na stránkách pořadatelů, a to až do soboty do 18 hodin. K dnešnímu dni (2. 3.) se už pro běh zaregistrovalo přibližně 160 malých i velkých sportovců. Nejdelší trať poběží muži vytrvalci, a to 7,8 kilometru, ženy mají trasy v rozmezí kolem dvou až 3,5 kilometru. Nejkratší trať čeká na malé školáky ve věku 6-7 let, ti poběží jen 200 metrů. První běhy v Lounech startují v neděli už v 9 hodin, muži vytrvalci pak přijdou ke slovu ve 12.20 hodin a potom běžecké setkání skončí.

(snímek nahoře: běžci na jarním přespolním běhu v loňském roce. Foto Městský úřad Louny – Jaroslav Tošner)

ČTĚTE TAKÉ: Film o slavném běžci: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci