Ohňostroj, pečené kuře, pohodička. Pro část školáků, studentů i další lidi začalo příjemné volno už týden před svátky

Žatec, Podbořany, ČR – Do vánočních svátků sice chybí ještě týden, ale mnoha školákům a studentům začalo příjemné souvislé šestnáctidenní volno už dnes. Vánoční prázdniny sice celoplošně prodlouženy nebyly, tak jak nově vznikající vláda ještě před svým jmenováním původně slibovala už v průběhu listopadu, ale řada ředitelů škol v ČR využila možnosti udělit svým žákům, studentům i pracovníkům několik dní oddychu a vyhlásila ve svých školách tzv. ředitelské volno. Každý ředitel může takto udělit pět dní volna v rámci jednoho školního roku.

Gymnazisté spustili ohňostroj

Delšího volna si tak například užívají studenti gymnázia v Žatci nebo také gymnázia a SOŠ v Podbořanech, kteří šli naposledy do školy v pátek 17. prosince. Gymnazisté ze Žatce se rozloučili s docházkou i školním areálem pro letošní kalendářní rok celkem stylově a neobvykle: na dvoře „gymplu“ měli v pátek vpodvečer ohňostroj. „Přijďte odstartovat vánoční prázdniny s námi!“ psali v pozvánce i pro veřejnost. V pátek měli také veselou vánoční akademii.

V Praze místo škol běží „vánoční příměstské tábory“

Volno začalo v okrese Louny i v celé ČR také v řadě základních škol. Velmi mnoho takových škol s vyhlášeným volnem je v Praze, kde školy zároveň oznamovaly svá ředitelská volna už s velkým předstihem, několik týdnů před vánočními svátky. „V naší škole, kam chodí děti, se vánoční prázdniny sice neprodlouží, ale už teď víme, že bude ředitelské volno,“ popsala na sociální síti už na konci listopadu maminka Lin Sok z Prahy, která má jedenáctiletou dceru. „Člověk už během roku ani nevnímá rozdíl mezi prázdninami, volnem, distanční výukou, časem na dovolenou, vše nějak splynulo do takové nejasné šedé kaše,“ vyjádřil své pocity v komentáři Bronislav Poul z Prahy. Některé agentury nebo podnikatelky zejména v Praze zareagovaly na situaci a nabídly pomoc rodinám s nejmenšími školními dětmi ve věku 6-9 let, pro které rodiče nemají v předvánočním týdnu hlídání. „Nabízíme vánoční příměstský tábor v Praze 9. Zúčastnit se mohou jen děti, v jejichž školách je ředitelské volno a jejichž rodiče doloží doklad od zaměstnavatele, že v daném termínu nečerpají volno a musí být v zaměstnání,“ uvedla podmínky Lucie Zárubová.

Volno začíná s chutným kuřetem

A jaká je náplň času a činností nejen studentů, ale i dalších lidí pro nadcházející období svátečních volných dní a odpočinku od pracovních či školních povinností? Určitě budou převládat hlavně příjemné věci. „Začalo nám vánoční volno, takže ho začneme kuřetem na vietnamský způsob,“ hlásil už v pátek večer (17.12.) Lukáš Berkovec ze Zlínska a připojil i fotky chutného pokrmu ze své domácnosti.

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička, popisuje dlouhé dny bez výuky maminka předškoláků ze Žatce

ČTĚTE TAKÉ: Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek

ČTĚTE TAKÉ: V Žatci vznikne nová venkovní učebna pro výuku dětí. Příští rok začne sloužit školákům v ZŠ Jižní