Film o slavném běžci: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

Louny, ČR – Fenomenální Emil Zátopek byl prvním člověkem na světě, který dokázal uběhnout trasu 10 kilometrů v čase pod 29 minut a dvacetikilometrovou trať pod jednu hodinu. Až do dnešní doby stále zůstává také jediným člověkem, který na jedné olympiádě v rozmezí pár dní dokázal vyhrát tři vytrvalostní běhy včetně maratónu. Na festivalu v Karlových Varech měl včera světovou premiéru dlouho očekávaný film Davida Ondříčka o této mimořádné osobnosti a snímek sklidil mnoho pozitivních ohlasů od diváků i novinářů. Film je spojen i s naším regionem, protože část záběrů natáčeli tvůrci před dvěma roky na cyklistickém stadionu v Lounech.

Velodrom v Lounech s nápisy z protektorátu

Natáčení na bývalém velodromu probíhalo na začátku května 2019. Filmový štáb vytvořil z lounských „kulis“ dějiště jedné z částí filmového příběhu: starý stadion ve Zlíně, kde na začátku 40. let Zátopek trénoval a závodil, když v té době pracoval v továrnách Baťa. Na stadionu při natáčení byly vyvěšeny dobové reklamy na Baťovy závody, ale i na železárny Vítkovice. Část nápisů kromě češtiny byla i v němčině, protože tehdy u nás panoval „protektorát“.

Scény z olympiád vznikaly v Brně

Režisérem filmu je David Ondříček, v hlavních rolích excelují Václav Neužil jako Emil a Martha Issová jako jeho manželka Dana Zátopková, rovněž velmi populární sportovkyně. Kromě Loun se různé běžecké scény natáčely i na mnoha dalších stadionech po České republice – například v Praze (tam bylo využito stadionů hned několik včetně strahovské atletické i fotbalové „klasiky“ – stadionu Evžena Rošického), Plzni, Brně. Náročné scény, zobrazující úspěchy Emila Zátopka na olympiádách v Londýně a v Helsinkách, s účastí stovek komparzistů se točily v Brně na stadionu Za Lužánkami. Lidé z produkce filmu museli tento stadion několik měsíců upravovat, aby vyhovoval potřebám filmu. „Odvezli jsme například přes 1700 tun zeminy, vyseli nový trávník, vyčistili tribuny, vyrobili zcela nový běžecký ovál, vytyčili i další sportoviště,“ popsala Daria Špačková, výkonná šéfka produkce filmu.

Film mohou lidé vidět už za pár dní v Lounech i Žatci

Podle ohlasů z karlovarského Mezinárodního filmového festivalu, kde měl film Zátopek včera (20. srpna) světovou premiéru, vzbudil snímek většinou pozitivní a kladné reakce. Podle redakce Seznam Zprávy film sklidil ovace, diváci po premiéře tleskali vestoje. Kdy ho budou moci vidět lidé, například i v našem regionu? Celostátní premiéra v kinech je určena na 26. srpen – a hned ten den bude snímek promítat Kino Svět v Lounech (od 20 hodin). Až do konce srpna potom bude následovat v Lounech v témže kině ještě pět představení této filmové novinky. V sobotu 28. 8. se připojí i letní kino v Žatci – film Zátopek nabídne od 21 hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Milovníci letního kina dostanou šanci i v Lounech. Promítá se v srpnu i září, vstup je bezplatný

ČTĚTE TAKÉ: Legenda František Nedvěd: jeden z posledních koncertů měl v červnu v Petrohradě u Podbořan

ČTĚTE TAKÉ: První cedule s nápisem Slavoj visela na nové tribuně jen tři dny, pak musela dolů. Písmo bylo moc tenké

(na snímcích shora dolů: 1) Běžecká scéna natáčená v Lounech. 2) Martha Issová a Václav Neužil v rolích sportovců – manželů Dany a Emila Zátopkových. 3 + 4) Skutečná Dana Zátopková a skutečný Emil Zátopek na snímcích z roku 1951 a 1952. Foto: Falcon a.s. – film Zátopek a Wikipedia.cz)