Legenda František Nedvěd: jeden z posledních koncertů měl v Petrohradě u Podbořan

Podbořansko, ČR – František Nedvěd, legenda české country, folku a trampingu a u fanoušků jeden z nejoblíbenějších muzikantů a zpěváků, měl jeden ze svých posledních koncertů v našem regionu. Ke konci června potěšil návštěvníky na nádvoří zámku v Petrohradě na Podbořansku. Vystoupil na charitativním koncertu, jehož výtěžek byl věnován na pomůcky pro zdravotníky v Psychiatrické léčebně Petrohrad. Ta sídlí právě v areálu zámku.

František vystupoval bez kytary

Koncert proběhl 19. června. Spolu s Františkem Nedvědem vystoupili na pódiu také jeho syn Vojtěch Nedvěd a dále hráli muzikanti Petr Kocman a Milan Plechatý. Legendární František Nedvěd byl v té době už vážně nemocný. Na svých posledních koncertech včetně petrohradského vystoupení vystupoval už bez kytary, na pódiu seděl a jen zpíval, protože kvůli nemoci již měl méně sil. Oblíbený autor, hudebník a zpěvák své nemoci podlehl v neděli 18. července.

Poděkování zdravotníkům za boj proti Covid-19

Koncert v Petrohradu byl koncipován jako poděkování všem zdravotníkům a dalším lidem, kteří ve svých profesích bojovali proti Covid-19. „Vstup byl dobrovolný a celý výtěžek byl věnován pro zdravotníky psychiatrické léčebny. Za tyto finanční prostředky budou pro zdravotníky pořízeny ochranné pomůcky,“ vysvětlila Iva Klusalová z pořádající umělecké agentury Andante. Koncert a charitativní akci finančně podpořila také obec Petrohrad a nedaleké městečko Jesenice u Rakovníka.

František koncertoval i na poslední klasické Dočesné v roce 2019

František Nedvěd i v minulosti účinkoval před svými příznivci v okrese Louny poměrně často. V roce 2017 například odehrál koncerty v divadle v Žatci a následně i v divadle v Lounech se svou kapelou Tie Break. Tehdy koncertoval po celé ČR u příležitosti svého jubilea – 70. narozenin. V roce 2019 patřil také mezi hlavní hosty na Dočesné v Žatci, vystoupil na pódiu na náměstí Prokopa Velikého. Šlo o 62. ročník Dočesné a byly to poslední tyto městské chmelové slavnosti v klasické velké podobě. Další ročníky totiž narušila epidemie Covid-19 a související bezpečnostní opatření proti šíření nákazy.

Velká osobnost, jeho písničky znají tisíce lidí

František Nedvěd se narodil v září 1947 a zemřel v červenci 2021. Patřil mezi nejvýznamnější a nejznámější osobnosti české country, folku a trampské hudby. Působil ve skupinách Brontosauři a Spirituál Kvintet, později často vystupoval také ve dvojici se svým bratrem Janem, ještě později se vydal i na sólovou dráhu s dalšími svými doprovodnými kapelami. Zůstalo po něm několik set písniček, které si tisíce fanoušků hudby, ale i přírody, trampingu a kamarádství, zpívají u táboráků.

(na snímcích: vystoupení Františka Nedvěda s dalšími muzikanty v Petrohradě u Podbořan. Foto: agentura Andante a Ladislav Henlín)