Na hřbitově v Ročově lidem slouží nově opravená brána. V Lounech se potýkají s krádežemi a vandaly

Ročov, Louny – Brána na hřbitově v Dolním Ročově je opravená, skvěle se zavírá a otvírá, lehce se s ní manipuluje a už vůbec „nedrhne“. Opravu zajistili během července členové Spolku pro obnovu Ročova a okolí. Naopak v nedalekých Lounech mají se hřbitovem jiné starosti a nepříjemnosti – město i správci se tam potýkají s krádežemi a s útoky vandalů.

Otvírání jde lehce, zvládnou ho i babičky

„Bránu nechal náš spolek opravit v polovině července. Velké poděkování patří všem členům spolku, kteří přišli pomoci, a především panu Josefu Fricovi staršímu, který se náročného úkolu ujal na jedničku. Brána teď jde zavírat a otevírat snad nejlépe za poslední roky. Křídla jsou skvěle seřízena a promazána, pohyb brány jde velmi lehce, otvírání dobře zvládnou všichni starší lidé včetně babiček, které na hřbitov chodí, už to není taková těžká dřina,“ pochválil starosta Ročova Vojtěch Václav Pour, který je zároveň i místopředsedou uvedeného občanského spolku.

Ztrácejí se koncovky s hadicemi za třicet korun

V Lounech na městském hřbitově se v posledních dnech množí problémy s krádežemi a vandalismem. „Ztrácejí se například koncovky s krátkými hadicemi k nasazení na vodovodní kohoutky, které usnadňují napuštění vody do konví či PET lahví k následnému zalití květin u hrobu. Tato koncovka má hodnotu asi třicet korun a je trochu zvláštní, že i na tomhle někteří lidé cítí potřebu se obohatit. Zaznamenali jsme i případy úmyslně poškozených konví, například provrtáním,“ informoval Václav Jugl, jednatel Technické správy města Loun, která pečuje o provoz městského hřbitova.

Zloději sebrali květinovou výzdobu určenou k památce slavného rodáka

Podle místostarosty Loun Vladimíra Honse zloději kradou i květiny. „Nedávno dokonce zmizela větší květinová výzdoba připravená k uctění památky významného lounského rodáka a čestného občana při 110. výročí jeho narození,“ uvedl místostarosta. Na pořádek a dění na hřbitově dohlížejí strážníci městské policie při občasných kontrolách, teď možná budou muset jejich četnost ještě zvýšit.

ČTĚTE TAKÉ: Město Louny schválilo finanční dar pro obce postižené bouří. Do pěti míst půjde přibližně sto tisíc korun

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavá podívaná v Cítolibech: zvon Václav putoval dolů z věže. Teď ho čeká oprava

ČTĚTE TAKÉ: Rodina z Hříškova během pár hodin přišla o dům. S těžkou situací pomáhali lidé z okolí, posílali dary do sbírky

ČTĚTE TAKÉ: Vedra jsou tady, budeme se koupat! Dobrovolníci se pustili do čištění požární nádrže

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com. Snímek dole: opravená brána v Dolním Ročově, foto: Spolek pro obnovu Ročova a okolí)