A je to tady znovu: kulturní akce se začínají opět rušit kvůli epidemii. Zámky Stekník a Krásný Dvůr oznámily konec všech předvánočních plánů

Lounsko, Žatecko, Podbořansko – Po půlročním období relativního klidu nyní epidemie koronaviru od konce října postupně znovu zesílila natolik, že někteří pořadatelé z bezpečnostních důvodů opět začínají rušit kulturní a společenské akce. Například státní zámky ve Stekníku a Krásném Dvoře až na dvě výjimky oznámily zrušení všech akcí pro veřejnost, plánovaných na listopad a prosinec, a to včetně oblíbených adventních setkání. Zrušen byl také listopadový koncert legendární kapely Visací zámek v Dobroměřicích.

Prosincový advent už ve Stekníku nebude

Ve Stekníku po ukončení hlavní sezony minulý den ještě proběhly mimořádné prohlídky ke Dni válečných veteránů (11.11.), ale prosincový adventní koncert a prohlídky v předvánoční sváteční atmosféře, původně plánované na 11.12., se už konat nebudou. „Museli jsme tyto akce zrušit kvůli stále se zhoršující epidemiologické situaci. Všem návštěvníkům se omlouváme, mrzí nás to, ale zdraví lidí je důležité. Zámek otevřeme k prohlídkám až příští rok,“ uvedla Jana Zajíčková, kastelánka Státního zámku Stekník.

V Krásném Dvoře zrušili jednu akci v listopadu a dvě v prosinci

Podobné je to i na zámku v Krásném Dvoře. Vedení zámku rozhodlo o zrušení tří naplánovaných akcí v interiérech v závěru roku – jsou to Svatokateřinské prohlídky (21.11.), Adventní prohlídky (18.12.) a Adventní koncert (rovněž 18. 12.) „Důvodem je špatná epidemická situace. Je nám to líto, už teď se těšíme na návštěvníky při prohlídkách zámku v lepších časech,“ sdělila Michaela Hofmanová, kastelánka Státního zámku Krásný Dvůr. Zrušeny však jsou jen akce uvnitř. Ty venkovní, odehrávající se v zámeckém parku, zatím v plánu zůstávají. Tento týden v neděli (21.11.) tak proběhne procházka zámeckým parkem k pomníku padlým vojákům a válečným veteránům. Zájemci mohou přijít k hlavní budově zámku, sraz je ve 14 hodin. Zajímavosti o pomníku i o době první světové války a našem regionu bude vyprávět historik Jaromír Tlustý, pracující v archivu v Litoměřicích. Posledním letošním setkáním v parku bude Mikulášská procházka s nadílkou, určená hlavně pro děti a rodiny, a ta je připravena na neděli 5. 12. od 14.30 hodin.

Uděláme, co bude v našich silách, aby adventní setkání proběhlo, ale úplně jisté to není, říkají pořadatelé z Nového Hradu Jimlín

Dalším velmi oblíbeným adventním setkáním s bohatým programem pro veřejnost na nádvoří je tradiční prosincová slavnost na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun. Letos má proběhnout v sobotu 4. prosince. Tento zámek na rozdíl od svých „kolegů“ zatím nerozhodl o jejím zrušení a bude se snažit setkání uspořádat, i když i jeho osud je na vážkách. „Pokud to bude možné, Adventní setkání na Novém Hradě se uskuteční. Chceme pro to udělat všechno, co bude v našich silách. Ale vzhledem k číslům vyjadřujícím vývoj epidemie a zpřísňování bezpečnostních opatření, které možná bude následovat, nedokážeme nyní zaručit úplně stoprocentně, že akce proběhne. Stát se může samozřejmě všechno. Veřejnost budeme včas informovat v dalších dnech, jak se bude termín blížit, například na našem webu a sociálních sítích,“ uvedl na dotaz naší redakce Matěj Šedivý, pracovník vztahů k veřejnosti ze správy zámku Nový Hrad Jimlín.

Zrušen byl i listopadový termín pro koncert „Visáčů“ v Dobroměřicích

Kromě akcí na zámcích už byl na Lounsku zrušen také jeden rockový koncert. V Dobroměřicích měl na konci listopadu vystoupit Visací zámek, legendární kapela z „osmdesátek“, a spolu s ní i další oblíbený soubor Tři sestry Revival Banda. Pořadatelé v pondělí 15.11. oznámili, že listopadový termín se ruší. „Důvodem je současná zhoršující se epidemická situace. Koncert přesuneme až na duben příštího roku,“ informoval za pořadatele Vlastimil Roflík, který je i členem druhé z uvedených kapel.

(na snímku nahoře: zámek Stekník, foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Vichřice řádila u zámku Stekník. Zahrada musela být celý víkend pro návštěvníky uzavřena

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí před rokem: Hrady a zámky předčasně ukončily sezonu. V Krásném Dvoře se teď může jen na výlet do parku

ČTĚTE TAKÉ: Zámek je náš! Stovky lidí využily pozvání města a přišly si prohlédnout památku v Postoloprtech