Kruhový objezd na Suzdalském náměstí: město se k této myšlence nyní znovu vrátilo po více než deseti letech

Louny – Po více než deseti letech se nyní město Louny pravděpodobně znovu vrátí k myšlence a záměru vybudovat nový kruhový objezd na křižovatce na Suzdalském náměstí poblíž známé Žatecké brány. O přestavbě frekventované křižovatky na systém s kruhovým objezdem se uvažovalo již v letech 2011 a 2012 – tehdy mělo město postupovat v této věci společně s Ústeckým krajem. Nakonec se ale obě strany nedohodly kvůli odlišným názorům na způsob financování a jednání o tomto tématu byla v roce 2012 odložena „na neurčito“. Teď ovšem město Louny projevilo zájem myšlenku obnovit a v záměru pokračovat.

Přecházení ulice Osvoboditelů bude bezpečnější, auta se kvůli okruhu zpomalí

Rozhodla o tom nyní v březnu rada města Loun, předtím v únoru plán obnovit jednání s krajem s možností vybudovat kruhový objezd doporučila také dopravní komise města. „Členové dopravní komise doporučili obnovit jednání s krajem o rekonstrukci křižovatky – vytvoření kruhového objezdu na Suzdalském náměstí. Podpořilo by se tím vybudování nových parkovacích míst a hlavně dopravní provoz by byl bezpečnější zejména pro chodce při přecházení komunikace v blízkosti škol a sídlišť,“ shrnul předseda dopravní komise Václav Jugl. Dopravní komise se situací na Suzdalském náměstí začala zabývat i v souvislosti s návrhem zřídit nový přechod pro chodce přes ulici Osvoboditelů poblíž ZŠ Přemyslovců. Pro obnovení jednání s představiteli kraje a možnost zřídit nový kruhový objezd hlasovalo všech pět členů dopravní komise, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

Rada města schválila obnovit jednání „o kruháku“ s krajem

Stejně se zachovala na začátku března také rada města Loun. Všech šest jejích členů, přítomných v danou dobu na schůzi, hlasovalo pro možnost obnovit jednání s krajským úřadem a znovu „oprášit myšlenku“ na stavbu okružní křižovatky na Suzdalském náměstí. Zástupci města i odborníků z kraje začnou o proměně podoby a dopravního provozu na uvedeném náměstí jednat pravděpodobně už v průběhu jara.

Odhadované náklady na širší obnovu lokality už před lety činily 70 milionů

Obě strany o změnách v lokalitě a nejbližším okolí opakovaně jednaly už v letech 2011 a 2012. Část komunikací je v majetku města, část zase v majetku kraje, proto musí obě strany postupovat společně. Celkový odhad nákladů na přestavbu a obnovu celé širší lokality včetně Suzdalského náměstí s kruhovým objezdem, chodníky a například i mostem Veslařů tehdy činil kolem 70 milionů korun. Nakonec se obě strany nedohodly na způsobu financování. Město Louny tehdy také nechtělo převzít do svého majetku most Veslařů, protože se nechtělo zavázat k vysokým nákladům při jeho následné nutné údržbě v dalších letech.

(na snímku nahoře: Žatecká brána v Lounech. Právě v její blízkosti má vzniknout nový kruhový objezd, o němž se diskutovalo již před dvanácti lety. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

ČTĚTE TAKÉ: Pod vodárenskou věží v Lounech povede nový chodník a cyklostezka. Záměr schválilo zastupitelstvo města

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit