Staré parní stroje, hudba, soutěže, zábava. Lidé mohou přijít do zámecké zahrady na originální setkání

Postoloprty – Po červencovém letním kinu, sérii hudebních koncertů a další zábavě pro děti a dospělé nabídne zámecká zahrada v Postoloprtech tentokrát originální a neobvyklou událost: přehlídku historických parních strojů, kterou doplní další bohatý a zajímavý program pro malé i velké návštěvníky. Setkání má název Den s párou aneb Parní show Jamese Watta. Program začíná v sobotu 14. srpna ve 13 hodin, vstup je bezplatný.

Zmenšeniny parních strojů, všechny plně funkční

O jaké parní stroje půjde a jak se vlastně před akcí do zámecké zahrady dostanou? „Doprava nebude zas tak složitá,“ usmál se Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprt. „Nejde o nějaké obrovské lokomotivy nebo mohutné stroje z továren. Jsou to jejich modely, zmenšeniny až miniatury. Všechny jsou plně funkční, předvádějí zajímavé činnosti. Zábavná show je putovní, proběhla už v některých jiných městech, u návštěvníků měla všude úspěch,“ popsal podrobnosti na dotaz naší redakce.

Sbírka byla zapsána do databáze českých rekordů a kuriozit

Majitelem sbírky modelů parních strojů a autorem projektu je Miloslav Vaváček, povoláním památkář se zaměřením na technické památky a historické mechanické hračky. Jeho sbírku tvoří historické funkční parní systémy, parovozy, parní lodě, modely parostrojních řemesel. Velkou raritou je unikátní funkční parostrojní pivovar, jediný svého druhu v ČR. Sbírka modelů funkčních parních strojů byla loni v létě zapsána do databáze českých rekordů pod dohledem agentury Dobrý den v Pelhřimově.

Hudba, divadlo, kejklíři, výcvik psů…

Setkání v zámecké zahradě doplní i další zajímavý program, do nějž se zapojí i umělci a instituce z našeho regionu, například žatecká kapela TFC Blues Gin, postoloprtské Divadlo BezeVšeho, děti a vedoucí z Domu dětí a mládeže Postoloprty. Kromě hudby, soutěží, kejklířů, tanečnice se návštěvníci mohou těšit i na ukázky výcviku psů. Hlavní program trvá od 13 do 17 hodin a na večer je v zámecké zahradě připravena ještě také hudební produkce s DJ Mery.

ČTĚTE TAKÉ: Bečov, Kraslice, Postoloprty. Lidé mají radost, že se jejich město dostalo na plechovku světoznámého nápoje

ČTĚTE TAKÉ: Led už se vyrábí. V Lounech bude možné bruslit i v horkém létě – hned od počátku srpna

ČTĚTE TAKÉ: Nové malé hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky u řeky. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka v Žatci

(na snímku: unikátní model pivovaru poháněného parostrojem ze sbírky Miloslava Vaváčka. Foto: agentura Dobrý den Pelhřimov)