Zámek Zbiroh, zámek Valeč, hrad Pravda. Turisté pro sváteční víkend připravili několik zajímavých pochodů a výletů

Podbořansko, Lounsko – Kdo má rád pěší turistiku a pěkné pochody krajinou v probouzejícím se jaru, může se vydat na poutavé výlety i během nadcházejícího velikonočního víkendu. Vycházky pro širokou veřejnost, spojené se zajímavými zážitky, pořádají turisté na Podbořansku i na Lounsku.

Výletníci z Podbořan zamíří na Zbiroh

Dva z výletů proběhnou o Bílé sobotě (8. dubna.) Oba pořádají pobočkové organizace Klubu českých turistů (KČT), sídlící na Podbořansku, resp. Doupovsku. Skupina KČT Podbořany připravila pro veřejnost výlet na zámek Zbiroh. „Tam je menší pochod pro velikonoční vajíčko. Potom budeme pokračovat návštěvou a volnou zábavou na oblíbeném zámeckém velikonočním jarmarku na nádvoří,“ uvedla Jana Hoťková, předsedkyně KČT Podbořany. Jarmark na Zbirohu začíná v 11 hodin, nabízí zábavu po děti i dospělé, chutné občerstvení, sváteční výrobky a k osvěžení i třeba zelené pivo, jeden z novodobějších symbolů Velikonoc.

Ve Valči je připraven třetí ročník Velikonočního špacíru

Turistický pochod pro veřejnost pořádá také KČT Barokní Valeč, který vznikl zhruba před třemi roky, za tu dobu však už jeho členové stihli vytvořit a i v terénu vymalovat historicky první značenou turistickou trasu, která může přivést výletníky k oblíbenému zámku ve Valči. Nynější pochod má název Valečský velikonoční špacír a startuje rovněž na Bílou sobotu. „Trasa měří zhruba 5 kilometrů, sraz je v 10 hodin u kavárny Prádelna v areálu zámku. Kdo by dorazil později, může se na pochod vydat kdykoli po celý den, v kavárně budou pro zájemce připraveny mapy a instrukce s popisem trasy. Děti dostanou na cestu malou svačinku. Těšíme se na všechny účastníky!“ uvedla Markéta Petrová, předsedkyně KČT Barokní Valeč. „Špacír“ má letos již třetí ročník.

V pondělí může koleda proběhnout na zřícenině hradu Pravda

Pochodem s dlouhou tradicí je pondělní výšlap s názvem Pro velikonoční vajíčko na Pravdu. Pořádá ho KČT Lokomotiva Louny a letos půjde již o 43. ročník. „Start je po 10. hodině od nádraží v Solopyskách. Cíl je na zřícenině hradu Pravda, kam účastníci dorazí mezi 12. a 13. hodinou,“ uvedla pořadatelka Jaroslava Sádovská z KČT Louny. Trasa měří zhruba 10 kilometrů, tradičním termínem v tomto případě je už dlouhé roky Velikonoční pondělí, den nadílky, pomlázek a vajíček.

(na snímku nahoře: turisté z KČT Podbořany se letos na jaře již vydali například do Žihle nebo také do Plas na severním Plzeňsku, teď se chystají na velikonoční výlet do Zbiroha. Foto KČT Podbořany)

ČTĚTE TAKÉ: Turisté a pomocníci vyznačili novou cestu. Je to první značená trasa, která vede do Valče ke krásnému zámku

ČTĚTE TAKÉ: Turisté pomohli vyznačit hned tři nové trasy v okolí zámku Stekník

ČTĚTE TAKÉ: Zlomené stromy na trasách. Nová sezona začala, značkaři budou mít zase práci

ČTĚTE TAKÉ: Týden ve znamení Velikonoc: slavnosti proběhnou na náměstích v Lounech i v Žatci, potom i na zámcích