Očkovací centrum v Podbořanech omezí činnost, očkovat bude jen dva dny v týdnu

Podbořany – Očkovací místo pro veřejnost v Podbořanech omezí svou činnost. Od příštího týdne bude aplikovat vakcíny jen dva dny v týdnu místo dosavadních pěti. Centrum bude v provozu jen v úterý a v pátek.

„Důvodem je klesající zájem lidí o očkování,“ informoval tajemník Městského úřadu Podbořany Martin Gutzer. Podbořanské očkovací místo v současnosti podle něj očkuje zájemce i bez předchozí registrace. Lidem aplikuje vakcínu Pfizer.

Centrum naočkovalo přes 12 tisíc lidí, více než dvojnásobek obyvatel města

Centrum začalo očkovat v dubnu a od té doby až do současnosti jeho pracovníci naočkovali více než 12 360 lidí, upřesnil tajemník. To je více než dvakrát vyšší číslo, než jaký je počet obyvatel Podbořan. Očkovací centrum je umístěno v blízkosti nádraží v přední části areálu domova pro seniory.

Zatímco očkovací centrum v Podbořanech postupně tlumí svůj provoz, o kus dál na hlavním náměstí naopak tento týden začalo poskytovat své služby nově zřízené testovací místo. Pracuje od pondělí do pátku, umístěno je v mobilní obytné buňce pod kulturním domem. Zájemce na počkání otestuje formou antigenních testů na Covid-19, a pokud je výsledek negativní, vydá jim písemné potvrzení o bezinfekčnosti.

V ČR má ukončené očkování více než polovina lidí

Zájem o očkování proti Covid-19 postupně klesá v celé ČR. Očkování v naší zemi už má ukončené více než 5,2 milionu lidí, což je více než polovina dospělé populace. Očkovací centra postupně nabízejí možnost očkování i bez předchozí původně povinné „internetové a SMS“ registrace a několikadenního čekání, aby lidem co nejvíce usnadnila cestu k podání dávky. Centra se snaží i využít co nejvíce připravených a dodaných vakcín, tak aby se nemusely bez užitku „vyhodit“ kvůli konci doby použitelnosti.

Zájem postupně klesá, menší centra budou končit

S rostoucím počtem už naočkovaných lidí a zároveň klesajícím zájmem další veřejnosti o očkování je jasné, že menší očkovací centra postupně nejprve utlumí a časem úplně ukončí svou činnost. Například očkovací centrum v Lounech bylo v provozu od března a práci ukončilo na začátku července. Od příštího týdne zůstane v rámci okresu Louny v každodenním provozu jen očkovací centrum v Žatci, které zahájilo činnost v únoru. „V budoucnu samozřejmě přijde doba, kdy už nebudou muset být v provozu vůbec žádná očkovací centra. Je jen otázka, za jak dlouho to bude,“ říkal už v závěru května v rozhovoru pro naši redakci Milan Rychtařík, místostarosta Loun a předseda výboru pro zdravotnictví v zastupitelstvu Ústeckého kraje.

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Podbořanech startuje už od dubna. Zájemcům, pro které je registrace příliš obtížná, radnice pomůže

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Žatci se stěhuje mimo areál nemocnice. Bude ve větších prostorách a obslouží mnohem víc lidí

ČTĚTE TAKÉ: Není důvod k panice, zájemci o očkování budou jinde uspokojeni výrazně rychleji, říká k útlumu lounského centra místostarosta Milan Rychtařík

(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)