Letní kino se přesouvá do Postoloprt. Program na celý víkend je bohatý, patří k němu i živé koncerty a zábava v duchu středověku

Postoloprty – Po zastávkách v Žatci a na Novém Hradě v Jimlíně se pojízdný Kinematograf bratří Čadíků nyní přesouvá do Postoloprt, kde se utáboří tradičně v zámecké zahradě. Příznivci příjemné prázdninové atmosféry s letním promítáním filmů pod širým nebem mají posledních pár dní na to, aby kinematograf zastihli „ještě doma“ v okrese Louny, další příležitost pak budou mít zase až za rok. Po víkendu se kočovný vůz s filmy přesune do jiných regionů.

Od pátku do neděle tři nové české filmy

V Postoloprtech nabídne zájemcům tři filmová představení od pátku do neděle (22. – 24. 7.). Lidé mohou vidět tři nové české filmy – Cesta domů, Gump: pes, který naučil lidi žít a Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Zatímco na většině jiných zastávek se kinematograf obvykle zdrží čtyři večery (v Jimlíně jich dokonce bylo pět, přidáno bylo i ještě jedno mimořádné promítání), v Postoloprtech je program o jeden den kratší. „Máme to koncipované jako program na celý víkend, i s mnoha dalšími zajímavými doprovodnými akcemi. Pro potřeby našeho města tři dny stačí, lidé mohou přijít každý den od pátku do neděle a celý víkend se v zámecké zahradě něco zajímavého děje,“ uvedl na dotaz naší redakce Pavel Panenka, ředitel Kulturního zařízení města Postoloprty.

Koncerty a v neděli zábava s rytíři a dravci

Před každým z filmů je připraven od 20.30 hodin živý koncert s oblíbenými kapelami z regionu (Refreš, A Bag of Potatoes a Paralet). Lidé mohou přijít posedět a popovídat si už od 19.30 hodin, k dispozici je stánek s občerstvením, koncerty začínají ve 20.30 a filmy pak po setmění přibližně kolem 21.30. V neděli (24. 7.) pak proběhne v zámecké zahradě ještě další velmi atraktivní program. „Ten začíná už ve 14 hodin, nazvali jsme ho Oživlý středověk. Součástí jsou vystoupení rytířů, šermířů, ukázky výcviku dravých ptáků, historická hudba, soutěže pro děti. Program připravilo Divadlo BezeVšeho,“ vysvětlil Pavel Panenka.

Dříve jezdil kinematograf i do Loun, teď mezi jeho tradiční místa patří Žatec, Jimlín a Postoloprty

Náměstí Žatec, zámek Nový Hrad Jimlín a zámecká zahrada Postoloprty, to jsou v posledních deseti letech tradiční zastávky letního kinematografu v okrese Louny, který už třicet let, od roku 1992, patří k atmosféře prázdnin a kultury pod širým nebem v České republice a později i na Slovensku. Dříve jezdil kinematograf i do Loun; naposledy tam byl v roce 2011 a promítalo se v areálu koupaliště. Zastávky v Lounech pak ale skončily, spolupráce s tamními pořadateli již nepokračovala. Na provoz kinematografu přispívají sami pořadatelé z jednotlivých měst, obcí či jiných subjektů, kteří si „letní kino“ objednávají, dolaďují termíny a podobně. Jaká je přibližná cena za promítání? „V případě Postoloprt to je šest tisíc korun za jeden promítací den plus DPH. Kinematograf pak následně posílá fakturu,“ odpověděl jednu ze zajímavostí Pavel Panenka. Na představení v Postoloprtech podle něj přichází do zámecké zahrady v průměru vždy více než sto lidí, hodně záleží na tom, aby nebylo studené nebo deštivé počasí. „Rekord v jednom z minulých let při promítání jsme měli 163 lidí,“ dodal Pavel Panenka.

(na snímku nahoře: příprava zámecké zahrady v Postoloprtech před příjezdem letního kina a oblíbeným promítáním v loňském roce. Foto Pavel Panenka)

ČTĚTE TAKÉ: Hrabal, Erben, letní kino, noční prohlídky. Na Novém Hradě začíná Zámecké kulturní léto

ČTĚTE TAKÉ: Je červen, ale na statku sněží. Filmaři natáčejí v Postoloprtech už čtvrtý snímek. Jde o příběh vězně z války

ČTĚTE TAKÉ: Dobré jídlo, šampaňské bez ťukání sklem o sklo, estráda jako Televarieté. Námořník z Postoloprt vzpomíná na Silvestry na lodi