K altánku a houpačkám u řeky přibylo i nové ohniště. Vybudovali ho členové Ekologického centra Žatec

Žatec, Libočany – V přírodní lokalitě na levém břehu Ohře pod železničním mostem u Libočan vzniklo nové ohniště, obložené cihlami a s osmi místy k posezení, vyrobenými z masivních špalků. Na přelomu podzimu a zimy ho v terénu u řeky vybudovali členové občanského sdružení Ekologické centrum Žatec. V současných studených a krátkých dnech se u něj ještě lidé moc nescházejí, ale od jara s příchodem tepla a slunce bude určitě hned v obležení milovníků špekáčků a dalších pochoutek, připravených v přírodě na ohni.

Sdružení se stará i o broukoviště či lesní stezku v Holedeči

„Ohniště je součástí nového mobiliáře v lokalitě u cyklostezky nad libočanským jezem. Vybudovali jsme ho ve spolupráci se žateckou radnicí, požádal nás o to odbor rozvoje města. Cílem je ještě více zatraktivnit prostředí pro procházky a cyklistické vyjížďky u řeky v okolí Žatce,“ vysvětlil Přemysl Hautke, předseda Ekologického centra Žatec. Občanské sdružení se už řadu let stará o přírodní lokality u řeky v Žatci (mj. pečuje i o známé broukoviště), dále také například o lesní naučnou stezku v Holedeči nebo o svah s chráněnými rostlinami u Měcholup.

Houpačky, altánky, griloviště, lavičky…

Při doplňování nového mobiliáře přibyly u řeky podél cyklostezky v úseku o délce asi dva kilometry nové altánky, herní prvky pro děti, cykloboxy, griloviště, informační tabule s populárně naučnými údaji o krajině a přírodě v Poohří. Jen pod uvedeným libočanským mostem jsou nové houpačky pro děti, dřevěné „pexeso“, velký zastřešený altánek s možností posezení, ohniště. Po proudu řeky směrem k Žatci jsou umístěny další prvky, nejvíce jich je u lávky a tréninkového areálu FK Slavoj. Tam mohou zájemci třeba i grilovat na betonovém grilovišti. Celkově přibylo hodně laviček, odpadkových košů i stojanů k „zaparkování“ kol.

Nová výbava za více než milion

„Pořízení nového mobiliáře stálo kolem 1,1 milionu korun. Polovinu této částky zaplatilo město a druhou část poskytl stát jako dotaci z programu podpory cestovního ruchu v regionech,“ upřesnil místostarosta Žatce Radim Laibl. Nový mobiliář rozmístili pracovníci odborné firmy v říjnu. Ohniště přibylo ještě o pár týdnů později.

ČTĚTE TAKÉ: Vandalové poškodili oblíbený altánek u řeky. Zřejmě do něj vjeli autem

ČTĚTE TAKÉ: Z vysokých topolů zbyly pahýly. Město zahájilo složité kácení u řeky nad jezem v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře jsme pomáhali vysadit desítky stromů

(na snímcích nové ohniště nad libočanským jezem a členové ekologického centra při jeho budování, foto Ekologické centrum Žatec)