Neděle v Ročově bude patřit oblíbené pouti. V permanenci budou oba kostely – horní i dolní

Ročov – Pokud ještě nevíte, kam se vydat o nadcházející neděli s ohlášeným krásným počasím, jedním ze zajímavých tipů může být Ročov. V obci proběhne tradiční pouť, připravena je zábava pro malé i velké návštěvníky, v permanenci budou také oba kostely – v Horním i Dolním Ročově.

Hudba, atrakce pro děti, prohlídky kláštera…

Hlavním dějištěm setkání v neděli 15. srpna bude okolí známého kláštera v Dolním Ročově, kde bude probíhat hlavní program pouti. Na návsi budou hrát skupiny Taurus a Šumařinka, své atrakce si užijí děti, na místě budou stánky s bohatým občerstvením i pouťovými suvenýry. Klášterem v Dolním Ročově, který se otevírá jen při mimořádných příležitostech, bude zájemce provádět umělecký sochař a znalec této památky Jan Řeřicha. V kostele, který je součástí kláštera, proběhne dopoledne poutní mše svatá a odpoledne i mimořádná pobožnost. Program v Dolním Ročově je připraven od 8 do 17 hodin.

Kostel v Horním Ročově bude patřit milovníkům umění

Pozadu nezůstane ovšem ani kostel v Horním Ročově, stojící u hlavní silnice Louny – Rakovník. Ten bude zasvěcen kromě duchovních věcí tentokrát také výtvarnému umění. Lidé si v kostele budou moci prohlédnout a v případě zájmu i koupit některý z obrazů Miroslava Mužíka, malíře, který se narodil v Lounech. „Výstava má název Cestou do nekonečna (krajiny). Návštěvníci mohou vidět přibližně 40 mých obrazů,“ uvedl Miroslav Mužík. 

Malíř se narodil v Lounech, jeho učitelem byl Vladislav Mirvald

Výtvarník se narodil v Lounech v roce 1957, v tomto městě chodil i na gymnázium. Nyní žije v Mostě. Jako umělec začínal pod vedením známého lounského malíře Vladislava Mirvalda, jehož přátelé a příznivci nedávno v Lounech připomínali sto let od jeho narození. Miroslav Mužík patřil do výtvarné skupiny tzv. lounské školy společně například se Zdeňkem Sýkorou nebo Václavem Jírou. V současnosti se věnuje především krajinomalbě a výstavy už měl v řadě měst ČR. „Děkuji panu starostovi a lidem ze spolku za možnost uspořádání výstavy v Ročově,“ uvedl malíř.

Přijďte, těšíme se na vás!

Pouť v Ročově společně pořádají městys Ročov, farnost římskokatolické církve a Spolek pro obnovu Ročova a okolí. „Srdečně zveme všechny návštěvníky. Přijďte, těšíme se na vás!“ vzkazuje starosta Ročova Vojtěch Václav Pour.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé v Dolním Ročově, osadě se známým klášterem, lépe uvidí na cestu. Přibude třicet sloupů s osvětlením

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavá podívaná v Cítolibech: zvon Václav putoval dolů z věže. Teď ho čeká oprava

ČTĚTE TAKÉ: Zastupitelé rozhodli: město Postoloprty má zájem koupit zchátralý zámek do svého vlastnictví

(na snímcích: klášter v Dolním Ročově a příprava obrazů k výstavě v interiéru kostela v Horním Ročově. Foto: Spolek pro obnovu Ročova a okolí a Libor Želinský)