V Podbořanech na náměstí bude lidem k dispozici nové bezplatné testovací místo

Podbořany – V Podbořanech na počátku srpna zahájí provoz nové testovací místo pro veřejnost, zjišťující „pozitivitu“ či „negativitu“ v souvislosti s virem Covid-19. Jeho pracovníci budou testovat zájemce a po pár minutách čekání jim vydávat písemná potvrzení v provizorním sídle přímo na náměstí TGM. Pod kulturním domem už je umístěna obytná buňka, kde bude odběrové místo poskytovat služby. Provoz zahájí příští týden.

Frekventované místo a dobrá přístupnost pro lidi

„Podle mých informací začne provoz nového testovacího místa v úterý nebo ve středu. Prostor na náměstí si provozovatelé vybrali sami, chtěli nějakou plochu v centru města, kde je větší pohyb lidí a snadná přístupnost pro jejich návštěvu,“ vysvětlil Radek Reindl, starosta Podbořan, který za město dojednával podmínky provozu a umístění nového testovacího místa.

Lidé nebudou muset kvůli testům jezdit do jiných měst

 „V Podbořanech jsme zřízení tohoto místa samozřejmě uvítali, chceme stále zlepšovat služby pro občany a snažíme se o to, aby naši obyvatelé nemuseli jezdit k testům do vzdálenějších míst,“ dodal starosta. Lidé snahu radnice ocenili, což někteří vyjádřili například na sociální síti. „Je to dobrý počin. Do teď jsme museli jezdit každou neděli se nechat testovat do Žatce, jen kvůli tomu, aby děti mohly jít na koupaliště. Tam ale čeká dost lidí, minule jsme strávili hodinu ve frontě. Moje děti budou za možnost testu v Podbořanech určitě rády,“ uvedla Anna Bartáková z Podbořan. V Žatci je podobné testovací centrum v buňce na parkovišti u nákupního centra Stop Shop, otevřeno bylo na začátku července.

Čestné prohlášení už nestačí

Nové místo na náměstí v Podbořanech bude poskytovat testování a písemná potvrzení všem zájemcům bezplatně, dětem i dospělým. S dětmi do 15 let musí k testu přijít i zákonný zástupce. Důležité je mít s sebou kartičku zdravotní pojišťovny. Doklad o provedeném testu s výsledkem „covid-negativní“ potřebují děti podle současných nařízení například ke vstupu na koupaliště, do příměstských táborů a podobně. Dospělí potřebují doklad z laboratoře (nebo jiný dokument o bezinfekčnosti, třeba potvrzení o ukončeném očkování) například při návštěvě restaurace, kadeřnictví, příbuzného v domovech seniorů či jiných zdravotnických zařízeních a podobně. Čestné prohlášení pro tyto účely už nestačí.

(na snímku nahoře: nové testovací místo před kulturním domem v Podbořanech. Foto Radek Reindl)

ČTĚTE TAKÉ: Po zmírnění epidemie klesl zájem o očkování. Pozor na to, uspokojení může být předčasné, varoval tajemník v Podbořanech

ČTĚTE TAKÉ: Očkovací centrum v Lounech ukončí činnost. Splnilo cíl, pomohlo hlavně starším a méně mobilním obyvatelům. Mladí zájemci by teď museli čekat příliš dlouho

ČTĚTE TAKÉ: Nemocnice v Žatci po dvaceti letech změní název. Nové jméno zní Žatecká regionální nemocnice

ČTĚTE TAKÉ: V Podbořanech se staví třetí supermarket. Prodávat začne ke konci letošního roku