Prázdniny končí, ve středu se jde zase do školy. A opět to bude s rouškami a testy

Lounsko – Respirátory, roušky, testování dětí – nic z toho nebude ve školních budovách chybět ani při zahájení nového školního roku, přestože epidemie Covid-19 od června ustupuje a i přes léto jsou výsledky ve statistikách hygieniků a zdravotníků v ČR stále relativně dobré. Vládní nařízení ovšem určují jako podmínku pro pobyt žáka či studenta ve škole jeho otestování na místě, tedy ve školní budově, anebo je nutné předložit certifikát o očkování či jiné potvrzení o testu nebo bezinfekčnosti. Při pohybu ve společných prostorách škol, třeba na chodbách či v jídelně, také žáci musí nosit roušky. Pokud jsou ve svých třídách ve svém menším kolektivu, mohou si je při výuce sundat.

Zahájení venku, pak přesun do třídy

Školy se zároveň připravují i na slavnostní uvítání prvňáčků při jejich prvním školním dnu, s čímž je spojená tradičně vždy velká účast dospělých návštěvníků ve třídách, tedy rodičů a dalších příbuzných dětí. Některé školy preventivně omezily limit lidí doprovázejících prvňáčka na maximálně dvě dospělé osoby. Například ZŠ J. A. Komenského v Lounech připravila slavnostní zahájení pro prvňáčky zajímavě a trochu netypicky na školním hřišti. Tam není počet rodinných příslušníků omezen, ale později ve třídě už ano. „Slavnostní zahájení školního roku pro prvňáčky i jejich rodiče a příbuzné uděláme na školním hřišti, a to od 8.15 hodin. Po této malé slavnosti se děti přesunou do svých tříd s učitelkami. Kvůli rizikům plynoucím z vyšší koncentrace osob na velmi malém prostoru omezíme účast dospělých návštěvníků ve třídách – každého z prvňáčků mohou doprovodit do třídy maximálně dva dospělí,“ vysvětlila Dana Tužilová, ředitelka ZŠ JAK Louny.

S prvňáčkem někde mohou jen dva dospělí

Stejné je to například v Postoloprtech. „Také u nás jsme rozhodli, že prvňáčka mohou doprovodit přímo do třídy pouze dvě dospělé blízké osoby, například oba rodiče, nebo rodič a prarodič. Děti musí mít při vstupu do budovy roušku, rodiče respirátor,“ uvedla Dagmar Douchová, zástupkyně ředitelky ZŠ Postoloprty. V Lenešicích zase také podobně jako v Lounech začínají nejmenší děti – prvňáčkové a přípravná třída – školní rok slavnostním uvítáním venku na nádvoří školy.

Sedm měsíců z deseti se děti učily z domova přes internet

Školní rok začíná ve středu 1. září, v celé ČR každý rok poprvé nastupuje do škol v průměru vždy kolem 100 – 120 tisíc prvňáčků. Minulý školní rok byl silně poznamenán epidemií Covid-19. Z celkových deseti měsíců vyhrazených pro výuku docházely děti do školních budov k tradičnímu vyučování pouze tři měsíce. Zbylých sedm měsíců probíhalo vzdělávání „distančně“, tedy většinou z domovů, odkud se žáci a studenti spojovali s učiteli přes počítač a internet.

ČTĚTE TAKÉ: Děti jdou ke mně do práce nebo je hlídá babička, říká maminka ze Žatce. Teď by se stav věcí už mohl zlepšit. Zaznělo první datum pro možný návrat do škol

ČTĚTE TAKÉ: Můžu si něco zobnout nebo si i nalít panáka. Rodiče objevují výhody on-line třídních schůzek

ČTĚTE TAKÉ: Vzpomínka: Na ZŠ 28. října v Žatci přišla třicítka prvňáčků

(ilustrační foto nahoře: slavnostní zahájení školního roku v září 2020 v budově ZŠ na náměstí 28. října v Žatci. Foto Libor Želinský)