Náměstí je opravené už skoro rok, ale voda v kašně pořád nestříká. Ještě během léta ji spustíme, slibuje město

Žatec – Husitské náměstí v Žatci je opravené a znovu otevřené pro veřejnost už od loňského listopadu, ale voda ve zbrusu nové kašně, ozdobené kalichem, pořád neteče. Nyní je přitom už konec července a podle původně avizovaných plánů města měla být kašna i s „vodotryskem“ uvedena do provozu v průběhu jara, se začátkem nové turistické sezóny. Jaká je příčina a bude tedy kašna ještě letos „fungovat“?

Město teď řeší připojení elektřiny

Podle Marka Patakyho z odboru rozvoje města žatecké radnice město nadále počítá s tím, že kašnu „spustí“ ještě během letošního léta. „V současnosti řešíme způsob připojení elektrické energie. Kvůli tomu voda v kašně ještě nestříká, ani nádrž není napuštěna. Ale kašnu v každém případě chceme uvést do provozu během letošní letní sezóny,“ upřesnil na dotaz naší redakce Marek Pataky z Městského úřadu Žatec.

Za opravu náměstí radnice zaplatila devět milionů

Prostranství na Husitském náměstí před železným mostem přes Ohři při cestě k západnímu nádrží nechalo město opravit a modernizovat, práce na místě probíhaly od loňského května do října. Radnice za rekonstrukci historického náměstíčka zaplatila zhruba devět milionů korun. Na náměstí jsou nové lavičky, stromy, dlažba, odpadkové koše. Nejvíc dominantní novinkou je právě kašna s husitským kalichem uprostřed nad nádrží. Zatím je však prázdná, žádná voda v ní není.

Kalich vyrobila umělkyně Paulina Skavova

Kašna je z pískovce a středový kalich, symbolizující i název celého náměstí, je z bronzu. Model kalichu vytvořila Paulina Skavova, česká sochařka a tvůrkyně, která studovala na uměleckých školách mj. v Helsinkách či ve švýcarském Luzernu, narodila se v Trutnově v Krkonoších a nyní žije na Písecku.  

Náměstí vzbudilo pozornost i kvůli dopravním změnám

Husitské náměstí v posledním roce vzbudilo pozornost veřejnosti i v jiných souvislostech. Radnice například zvažovala návrh, zda na letní sezónu vždy pravidelně neuzavřít úzký železný most přes Ohři pro motorovou dopravu, tak aby po něm mohli v turistické sezóně přecházet jen chodci a cyklisté, a to kvůli zklidnění dopravy v oblasti a větší bezpečnosti právě pěších výletníků a cyklistů, často rodin s dětmi, kterých je přes léto na mostě a v okolí vždy větší množství. Obyvatelé lokalit „za řekou“ se však proti tomuto návrhu postavili i ve formě petice, protože při cestě autem by to znamenalo určitou menší objížďku a časové zdržení, a radnice tento záměr na začátku letošního roku nakonec odmítla. Druhým tématem byla změna přednosti v jízdě při cestě z Husitského náměstí směrem k centru Žatce. Tam se dosavadní hlavní ulice změnila ve vedlejší a řidiči teď musejí nově dávat přednost autům, vyjíždějícím zprava od sportovní haly a čerpací stanice. Také proti této změně část lidí zprvu vystupovala, ale město ji i tak zavedlo. Změna přednosti v jízdě platí na křižovatce těsně před kruhovým objezdem od konce června.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé na levém břehu řeky si oddechli. Po více než půlroce mohou auta znovu jezdit přes železný most

ČTĚTE TAKÉ: Železný most v Žatci je pro auta uzavřený – kvůli opravě náměstí. Možná to tak ale zůstane i na trvalejší dobu

ČTĚTE TAKÉ: U Husitského náměstí se změní systém přednosti v jízdě. Auta jedoucí od železného mostu budou čekat

(na snímcích: nová kašna na nedávno opraveném Husitském náměstí v Žatci s kalichem uprostřed. Na vodu se zatím ještě pořád čeká. Foto Libor Želinský)