Lovecký úplněk. Fotografové se pustili do uměleckých snímků. Pěkný záběr z Krásného Dvora je montáž

Podbořansko, ČR – Ztichlá krajina, pára stoupá od úst, velmi studené noční a ranní teploty. Na nebi visí měsíc v plné své parádě, hraje stříbrnými, ale i žlutými a někdy až načervenalými barvami. Zdá se i trochu větší než obvykle. Tento týden nastal tzv. lovecký úplněk, který v přírodě vytváří kouzelné scenérie, a není divu, že zajímavé obrazové kombinace lákají i fotografy a další lidi s uměleckou duší.

Svítící templ a nad tím poetický měsíc

Měsíc byl v úplňku ve středu 20. října. Jeho nádheru si nenechala ujít ani fotografka Laurencia Helásková z Podbořan – Hluban, která ráda pořizuje snímky s náměty z přírody a krajiny, včetně občasných kosmických či meteorologických úkazů. V létě například fotila roje meteoritů, známé Perseidy, teď se vydala za loveckým úplňkem. Vytvořila pěkný umělecký snímek ze zámeckého parku v Krásném Dvoře: v noční krajině mezi stromy svítí nedávno opravený novogotický templ a nad ním je poetický měsíc v úplňku.

Lidé chválili obrázek ve velkém počtu

Pěkný umělecký obraz je fotomontáž, je spojený ze dvou záběrů. „Svítící templ jsem fotila loni přesně touhle dobou. Měsíc jsem pak doplnila letos při loveckém úplňku. Fotomontáž je skutečně rychlovka, celek vůbec není kvalitní, je to víceméně jen takové informační foto, jak Měsíc vypadal – a byl fakt nádherný,“ uvádí skromně Laurencia Helásková na dotaz naší redakce. Lidé na sociálních sítích, kde své fotky zveřejňuje, však záběr ocenili ve velkém počtu.

Stativ, objektiv, ISO…

Jak se vlastně měsíc v tmavé noční krajině vůbec má technicky fotit, aby snímek dopadl dobře? „Fotí se to docela snadno, jen potřebujete určitou techniku. Je třeba nasadit na zrcadlovku objektiv s ohniskovou vzdáleností minimálně 600 mm. Foťák jsem pak dala pro jistotu na stativ a nastavila na f8, čas 250 a ISO se navolí podle dané situace, jak moc je všechno světlé nebo tmavé,“ popsala svůj postup Laurencia Helásková. Jako profesionální fotografka pracuje pro město Podbořany i město Kryry, za své snímky v minulých letech vyhrála několik ocenění zejména v kategoriích s tématy z přírody.

Indiáni vybíhali na vykrmené jeleny za úplňku

Další zajímavý záběr s loveckým úplňkem v kombinaci s kulturní památkou vznikl také například nedaleko hradu Kašperk na Šumavě; pořídila ho tamní amatérská meteorologická stanice Chotěšov (snímek je dole pod článkem). Pojem lovecký úplněk se používá při vrcholné fázi Měsíce pouze v říjnu a vychází pravděpodobně z mytologie a zvyklostí indiánů v Americe. „Ti pojmenovali takto jasně zářící úplněk v této roční době ze zřejmého důvodu. Jeleni jsou v tuto dobu již pořádně vykrmení a přišel čas zásobit se masem na dlouhou zimu. Lovci prý tehdy nejraději vyráželi na hon své kořisti za svitu měsíce,“ napsala letos v říjnu Eva Slachová v časopisu Svět ženy.

ČTĚTE TAKÉ: Osmdesát meteorů za hodinu. Perseidy jsou tady, fotografové už mají první snímky

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím filmu podle slavného románu

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká žatecký voják, který rád fotí ptáky u Ohře

(na snímcích: fotografie loveckého úplňku pořízené na Podbořansku a na Šumavě. Foto: Laurencia Helásková a Meteostanice Chotěšov)