Osmdesát meteorů za hodinu. Perseidy jsou tady, fotografové už mají první snímky

Podbořany, ČR – V příštích pěti dnech nastane ideální čas pro pozorování Perseid, vesmírného roje meteoritů. Nejlepší podmínky při sledování z naší země nastávají každý rok v srpnu. Letos bude vrcholit maximální aktivita roje v noci ze čtvrtka na pátek 12. a 13. srpna. V té době budou „padat hvězdy“ jako o závod. Lidé podle astronomů budou moci zahlédnout a napočítat až osmdesát meteorů za hodinu.

Meteory jsou vidět už od konce července

Padající hvězdy jsou však dobře vidět už teď. Pokud je večer jasná obloha a zájemci u ní nějakou dobu vydrží, určitě se aspoň jednou za hodinu dočkají, že minimálně jeden meteor, rychlé „švihnutí a zhasnutí hvězdy“, jak by se úkaz dal popsat velmi laicky, zahlédnou. Podle ČTK jsou Perseidy v našich podmínkách letos aktivní a pozorovatelné od 17. července do 24. srpna. „Jejich frekvence pozvolna stoupá, maxima dosáhne 12. a 13. srpna, kdy bude možné po půlnoci vidět až přibližně osmdesát meteorů za hodinu. Po dosažení maxima zase jejich výskyt v dalších dnech rychle klesá,“ vysvětlil astronom Petr Horálek pro ČTK.

Křižovatka letadel a Perseid

Do pozorování, ale i zaznamenávání Perseid se na konci července pustili už i fotografové. Jednou z nich byla například Laurencia Helásková z Hluban u Podbořan. Publikovala zajímavý snímek, k němuž přidala stručný popisek s nádechem humoru. „Podbořany v noci křižují letadla a Perseidy,“ uvedla.

Fotografka vyhrála cenu za snímky z přírody

Fotografka ráda pořizuje snímky s náměty z přírody a krajiny, včetně kosmických i meteorologických úkazů. Minulý rok vyhrála hlavní cenu v soutěži Fotograf roku, kterou pořádal časopis Foto Video. Uspěla s fotografií zařazenou právě do kategorie Respekt k přírodě. V posledních dnech na přelomu července a srpna nafotila třeba i měsíc v úplňku nebo duhu nad městem. Zajímavé snímky si můžete prohlédnout pod článkem. A pokud máte rádi nebeské úkazy, trochu tajemné i trochu poetické, nezapomeňte příští týden sledovat večerní oblohu, bude po ní létat spousta meteorů.

ČTĚTE TAKÉ: Pár telefonátů a pak už mě pustili, směje se fotografka z Podbořan. Jedna z mála, kdo nafotil vojáky ve vznikajícím slavném příběhu

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutá dramata: blesk prásknul do věže v Podbořanech. Tři muži zemřeli, další byli zraněni

ČTĚTE TAKÉ: Skvělá duševní hygiena, nádherný klid v přírodě, říká voják, který rád fotí ptáky u Ohře

(na snímcích: Perseidy, Měsíc blížící se úplňku a duha – úkazy v polovině letošních prázdnin nad Podbořany. Foto Laurencia Helásková)