Obnovené žatecké pivo. Vařit se začne v průběhu listopadu, k ochutnání bude v předvánočním období jen v restauracích

Žatec – V Žateckém pivovaru, podniku s tradicí delší než 200 let, se aktuálně dokončuje přechod na novou výrobní technologii. Přestavba začala už v průběhu července, žádné pivo se v pivovaru nevaří již od května. Výrobní část pivovaru byla přeměněna na nový podnik ve stylu „minipivovaru“, které jsou v ČR v posledních letech stále oblíbenější. První pivo „podle nových not“ se podle původních předpokladů mělo v Žatci začít vařit během října, tento termín se ale mírně posunul. Výroba začne ke konci listopadu a první hotové pivo budou moci zákazníci moci začít pít v období kolem Vánoc.

Zůstanou názvy jako Plavčík nebo Sedmý schod

V první fázi bude obnovené žatecké pivo ovšem k dispozici jen ve formě „točeného“ v nasmlouvaných restauracích, se kterými pivovar spolupracuje. Až později, někdy v průběhu příštího roku, se kromě výroby sudového piva přidá i menší podíl stáčení do lahví nebo plechovek. „Žatecké pivo si zároveň i po změně podrží své už zavedené obchodní názvy, takže budeme produkovat a nabízet značky piv jako Plavčík, Sedmý schod či Žatecká jedenáctka,“ popsal aktuální situaci v Žateckém pivovaru na dotaz naší redakce jeho ředitel Martin Kec.

První „ochutnávka“ bude v prosinci

„V areálu pivovaru už máme od podzimu nainstalované nové technologie. V současnosti probíhá závěrečná fáze zkušebního provozu a kontroly všech procesů. S ostrým nájezdem provozu počítáme kolem 15. listopadu, ke konci měsíce už budeme mít uvařené první pivo. Pro zákazníky k ochutnání bude k dispozici v průběhu prosince, kolem předvánočního období,“ vysvětlil Martin Kec. První várky žateckého piva budou v letošním roce moci zájemci pít jen v některých restauracích jak v blízkém regionu, tak i v některých vzdálenějších větších městech. „Pivo od nás budou nabízet i třeba restaurace v Liberci, Praze a dalších větších městech,“ upřesnil ředitel.

Lahve budou jen třetinky a jen jako dárkové balení

V průběhu příštího roku se menší část výroby piva začne stáčet i do lahví a plechovek. „Budou to ale jen třetinkové lahve a naše pivo se v nich bude nabízet jen ve stylu dárkového balení v krabicích, nebo jako suvenýry,“ vysvětlil Martin Kec. Například v supermarketech či jiných obchodech s potravinami tedy už žatecké pivo běžně ke koupi nebude. „Podíl výroby mezi stáčením do sudů a do jiných obalů bude tvořit asi 90 % oproti 10 %,“ objasnil ředitel už letos na jaře.

Investice do přestavby byla kolem 9 milionů korun

Vlastníkem Žateckého pivovaru je dánská společnost Carlsberg Group. Ta rozhodla o ekonomických a výrobních změnách v podniku na začátku letošního roku. Výroba piva podle dosud používaných starých postupů v Žatci totiž byla příliš nákladná, pivovar byl velmi závislý na plynu a elektřině, které v posledních měsících prudce zdražily. Provoz podniku byl ztrátový a vlastník rozhodl ukončit výrobu piva starým způsobem a přejít na nové, modernější a úspornější technologie. V květnu skončilo vaření piva a v červenci začala přestavba areálu. „Investice do přestavby a nákupu a zavedení nových technologií činily kolem 350 tisíc eur, což je přibližně devět milionů korun,“ upřesnil na náš dotaz Martin Kec. Pivovar zároveň kvůli změně propustil drtivou většinu svých pracovníků, kteří v něm často pracovali dlouhé roky, což byla z lidského hlediska asi nejbolestivější změna. Pivovar jim vyplácel odstupné, a pokud to šlo, snažil se i pomoci s procesem hledání nového místa. Na začátku roku pracovalo v podniku více než 40 lidí, v jeho nynější přeměněné podobě jich zůstalo jenom pět.

ČTĚTE TAKÉ: Žatecký pivovar už přerušil vaření piva, teď jen doprodává zásoby. V létě začne přestavba a od října nová výroba v menším množství

ČTĚTE TAKÉ: Tři měsíce a konec. Lahvové žatecké pivo bude minulostí. Pivovar chystá i propouštění lidí

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Dobrou chuť! Dvě stě dvacet let žateckého pivovaru mohou lidé oslavit se speciálním ležákem 220

(na snímcích: areál tradičního pivovaru v Žatci, který byl v provozu od roku 1801, a dole pohled na nové výrobní zařízení, jež je v podniku od nynějšího podzimu. Foto Žatecký pivovar)