Jsou tady dušičkové dny, období vzpomínání na blízké. Většina měst nechává prodlouženou otvírací dobu pro možnost návštěvy hřbitovů

Žatec, Postoloprty, Louny – O nadcházejících „dušičkách“, dnech kolem Památky zesnulých (2.11.), kdy lidé tradičně vzpomínají na své blízké, kteří již tento svět opustili, města i obce často nechávají prodloužit otvírací dobu na hřbitovech. Například v Žatci je hřbitov volně přístupný pro návštěvníky už celý nynější prodloužený víkend (od svátku 28. října) až do 19 hodin. Tato prodloužená doba bude platit až do středy 2. listopadu, kdy je právě Památka zesnulých, potom se žatecký hřbitov vrátí k obvyklé otvírací době pro zimní období, která končí v 17 hodin.

„Déle otevřený je nejen samotný hřbitov, ale i kancelář hřbitovní správy. Pracovník je tam k dispozici lidem celý víkend, každý den do 17 hodin, a bude to takto i 1. a 2. listopadu,“ připomněl Tomáš Kassal, tiskový pracovník Městského úřadu Žatec.

Prodlouženo je i v Postoloprtech a Lounech

Prodloužená otvírací doba platí také například na hřbitově v Postoloprtech. „O víkendu a v pondělí platí ještě říjnová otvírací doba a ta je od 7 do 19 hodin. V úterý přejdeme na listopadovou provozní dobu, která platí až do dubna a hřbitov je při ní otevřen od 8 do 17 hodin. První dva listopadové dny až do Dušiček ale ještě bude platit prodloužená otvírací doba kvůli Památce zesnulých a očekávané vyšší návštěvnosti, a to od 7 do 18 hodin,“ vysvětlila Iveta Petřivalská, jednatelka společnosti Služby města Postoloprty (SMP). Pro majitele hrobů, kteří bydlí ve vzdálených místech ČR a je pro ně kvůli věku, zdraví nebo z jiných důvodů obtížné cestovat, nabízejí SMP i možnost umytí a vyzdobení hrobu a tuto službu také lidé využívají, uvedla jako jednu ze zajímavostí už minulý rok Iveta Petřivalská.

Prodlouženou otvírací dobu má také hřbitov v Lounech a tam je to podle tradice až do 10. listopadu. Hřbitov je pro návštěvníky přístupný do 19 hodin. Od dalších dnů potom přejde na zimní provozní dobu, která trvá až do března vždy do 17 hodin.

(ilustrační foto nahoře: hřbitov v Žatci. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Je to náročné i pro mě, někdy se zalezu někam vybrečet, říká Milena Liptáková. Na Lounsku odříkala už tisícovku smutečních proslovů