Noví starostové v Lounech i Žatci vyrazili do akce: o státním svátku uctili památku zakladatelů Československa

Louny, Žatec – Čtyři dny po svém zvolení do funkcí se noví starostové Loun a Žatce a další členové vedení radnic zapojili do veřejných obřadů ve svých městech už ve svých nových rolích. Zúčastnili se pietních aktů k výročí 104. vzniku samostatného Československa, které proběhly v pátek 28. 10., v den státního svátku, jak v Lounech, tak i v Žatci.

Pomník TGM v Lounech

V Lounech se účastníci sešli u Základní školy J. A. Komenského, před níž stojí pomník se sochou Tomáše G. Masaryka, vysokoškolského učitele a později zakladatele a prvního prezidenta Československé republiky. U pietního aktu byl přítomen nový starosta Loun Milan Rychtařík i oba noví místostarostové Martina Bečvářová a Pavel Csonka, kteří společně za město položili k pomníku malý květinový věnec. Starosta Milan Rychtařík v den státního svátku zmínil i Masarykův citát: „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat tyto nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“

Památníky obětem války a Edvardu Benešovi v Žatci

V Žatci proběhl pietní akt tradičně u památníků na Kruhovém náměstí. Město uspořádalo vzpomínku ve spolupráci se žateckými vojáky, setkání se zúčastnil starosta Žatce Radim Laibl i místostarostka Jaroslava Veselá. Přítomni byli také členové rady města Josef Hodina nebo Petr Antoni, mezi účastníky byla rovněž předchozí dlouholetá starostka Zdeňka Hamousová. Starosta ve svém projevu vzpomněl na všechny politiky a tehdejší vlastence, díky jejichž úsilí mohlo vzniknout samostatné Československo, a posléze poděkoval i všem hrdinům, kteří za svobodu naší země bojovali v pozdějších válečných konfliktech a často za vlast položili své životy.

ČTĚTE TAKÉ: Nástup v první fotbalové lize za Blšany nebo pravidelné zimní plavání v řece. I to už mají za sebou noví starostové Loun a Žatce

(na snímcích: pietní akty 28. října v Lounech a Žatci. Nahoře jsou zleva Martina Bečvářová, Milan Rychtařík a Pavel Csonka, pod nimi strážníci u podstavce s Masarykovým pomníkem. Dole je v popředí místostarostka Žatce Jaroslava Veselá a starosta Radim Laibl, na posledním záběru je místostarostka ještě společně s radním Josefem Hodinou. Foto město Louny – Ladislav Bába a město Žatec – Tomáš Kassal)