Novým starostou v Peruci je Jan Vnouček. Místostarostkou se stala Lucie Drobná

Peruc – Jan Vnouček (45), v regionu z dřívějšího působení známý také jako novinář nebo pracovník v kultuře, se stal novým starostou Peruce, šestého největšího sídla v okrese Louny. Novou místostarostkou byla zvolena Lucie Drobná (37). Rozhodli o tom tento týden zastupitelé v Peruci na své ustavující schůzi.

Oba „velitelé“ už prostředí obecního úřadu dobře znají

Oba nově zvolení lidé v nejvyšším vedení městyse Peruc prostředí obecního úřadu už dobře znají. Jan Vnouček od roku 2014 působil ve funkci místostarosty a Lucie Drobná, nová místostarostka, pracovala v posledních letech jako asistentka v sekretariátu starosty. Oba kandidovali za sdružení Jsme Pro! Peruc, Černochov, Hřivčice, Pátek, Radonice, Stradonice a Telce. Toto sdružení bylo v komunálních volbách velmi úspěšné – od obyvatel obce dostalo více než 61 % hlasů. Lídrem sdružení byl právě Jan Vnouček a i on osobně dostal od lidí nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v Peruci.

Ve vedení městysu jsou pouze členové vítězného sdružení

Zastupitelé určili i pětičlennou radu městyse a kromě starosty a místostarostky do ní zvolili také Karla Tichého, Simonu Kottovou a Jiřího Tomce. Všichni jsou rovněž členy uvedeného vítězného sdružení. V zastupitelstvu jsou ještě zastoupeni členové ze sdružení Lidé Perucka, ale na žádného z nich ve vedení obce místo nezbylo. Celkem je v Peruci patnáct zastupitelů a z nich devět patří do vítězného sdružení, zatímco šest se hlásí k uskupení Lidé Perucka.

Dosavadní starosta ve volbách už nekandidoval

Jan Vnouček v čele Peruce vystřídal dosavadního starostu Radomíra Bláhu (67), který vedl obec od roku 2014, ale letos se rozhodl do zastupitelstva už nekandidovat. Na ustavující schůzi přesto byl přítomen a její úvodní část i řídil – až do okamžiku zvolení nového starosty. Neměl však právo už hlasovat, protože není členem nového zastupitelstva. Své oznámení nepokračovat v komunální politice bývalý starosta zveřejnil v médiích už letos v srpnu, takže už před volbami bylo jasné, že v Peruci dojde ke změně ve funkci starosty.

Školka, lékaři, osvětlení…

Jan Vnouček vystudoval ČZU, později pracoval v oblasti kultury v Lounech, například v galerii nebo ve Vrchlického divadle. Známý byl i jako novinář, často publikoval své příspěvky v regionálním tisku, potom byl tři roky i šéfredaktor v týdeníku Region Podbořansko. Od roku 2014 je aktivní v komunální politice, tehdy byl poprvé zvolen do zastupitelstva a krátce poté i místostarostou Peruce. Vítězné sdružení má pro nejbližší roky v plánu v Peruci například modernizovat veřejné osvětlení, zvýšit kapacitu mateřské školy, rozšířit sběrný dvůr, zlepšit zdravotní péči v městečku, tedy sehnat například dětského lékaře a zubaře, kteří by v místě pravidelně ordinovali, a další projekty.

ČTĚTE TAKÉ: V Peruci a Kryrech nastoupí od října noví starostové. Změna tam byla jistá již před volbami

ČTĚTE TAKÉ: V Peruci začnou opravy v knihovně. Její vedoucí dostala ocenění a je mezi nejlepšími knihovníky v Ústeckém kraji

ČTĚTE TAKÉ: Setkali jsme se třikrát, vždycky v Opočně. Josef Somr byl velmi milý, skromný a přátelský člověk, vzpomíná na hereckou legendu fotograf z Peruce

(na snímcích: zastupitelé v Peruci při ustavující schůzi, uprostřed je bývalý starosta, který už nehlasuje. Dole jsou nový starosta Jan Vnouček a místostarostka Lucie Drobná. Foto archiv sdružení Jsme Pro!)