Novým starostou v Peruci je Jan Vnouček. Místostarostkou se stala Lucie Drobná

Peruc – Jan Vnouček (45), v regionu z dřívějšího působení známý také jako novinář nebo pracovník v kultuře, se stal novým starostou Peruce, šestého největšího sídla v okrese Louny. Novou místostarostkou byla zvolena Lucie Drobná (37). Rozhodli o tom tento týden zastupitelé v Peruci na své ustavující schůzi.

Oba „velitelé“ už prostředí obecního úřadu dobře znají

Oba nově zvolení lidé v nejvyšším vedení městyse Peruc prostředí obecního úřadu už dobře znají. Jan Vnouček od roku 2014 působil ve funkci místostarosty a Lucie Drobná, nová místostarostka, pracovala v posledních letech jako asistentka v sekretariátu starosty. Oba kandidovali za sdružení Jsme Pro! Peruc, Černochov, Hřivčice, Pátek, Radonice, Stradonice a Telce. Toto sdružení bylo v komunálních volbách velmi úspěšné – od obyvatel obce dostalo více než 61 % hlasů. Lídrem sdružení byl právě Jan Vnouček a i on osobně dostal od lidí nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v Peruci.

Ve vedení městysu jsou pouze členové vítězného sdružení

Zastupitelé určili i pětičlennou radu městyse a kromě starosty a místostarostky do ní zvolili také Karla Tichého, Simonu Kottovou a Jiřího Tomce. Všichni jsou rovněž členy uvedeného vítězného sdružení. V zastupitelstvu jsou ještě zastoupeni členové ze sdružení Lidé Perucka, ale na žádného z nich ve vedení obce místo nezbylo. Celkem je v Peruci patnáct zastupitelů a z nich devět patří do vítězného sdružení, zatímco šest se hlásí k uskupení Lidé Perucka.

Dosavadní starosta ve volbách už nekandidoval

Jan Vnouček v čele Peruce vystřídal dosavadního starostu Radomíra Bláhu (67), který vedl obec od roku 2014, ale letos se rozhodl do zastupitelstva už nekandidovat. Na ustavující schůzi přesto byl přítomen a její úvodní část i řídil – až do okamžiku zvolení nového starosty. Neměl však právo už hlasovat, protože není členem nového zastupitelstva. Své oznámení nepokračovat v komunální politice bývalý starosta zveřejnil v médiích už letos v srpnu, takže už před volbami bylo jasné, že v Peruci dojde ke změně ve funkci starosty.

Školka, lékaři, osvětlení…

Jan Vnouček vystudoval ČZU, později pracoval v oblasti kultury v Lounech, například v galerii nebo ve Vrchlického divadle. Známý byl i jako novinář, často publikoval své příspěvky v regionálním tisku, potom byl tři roky i šéfredaktor v týdeníku Region Podbořansko. Od roku 2014 je aktivní v komunální politice, tehdy byl poprvé zvolen do zastupitelstva a krátce poté i místostarostou Peruce. Pro naši redakci přislíbil ve čtvrtek během pár dní dodat své krátké vyjádření ke své nové roli starosty, později ho do článku doplníme. Vítězné sdružení má pro nejbližší roky v plánu v Peruci například modernizovat veřejné osvětlení, zvýšit kapacitu mateřské školy, rozšířit sběrný dvůr, zlepšit zdravotní péči v městečku, tedy sehnat například dětského lékaře a zubaře, kteří by v místě pravidelně ordinovali, a další projekty.

ČTĚTE TAKÉ: V Peruci a Kryrech nastoupí od října noví starostové. Změna tam byla jistá již před volbami

ČTĚTE TAKÉ: V Peruci začnou opravy v knihovně. Její vedoucí dostala ocenění a je mezi nejlepšími knihovníky v Ústeckém kraji

ČTĚTE TAKÉ: Setkali jsme se třikrát, vždycky v Opočně. Josef Somr byl velmi milý, skromný a přátelský člověk, vzpomíná na hereckou legendu fotograf z Peruce

(na snímcích: zastupitelé v Peruci při ustavující schůzi, uprostřed je bývalý starosta, který už nehlasuje. Dole jsou nový starosta Jan Vnouček a místostarostka Lucie Drobná. Foto archiv sdružení Jsme Pro!)