Jehličnany v Holedeči, listnáče v Očihově. Sobota bude patřit sázení stromů, přijít pomoci může každý

Žatecko, Podbořansko – Stromy se budou o víkendu sázet na Žatecku i na Podbořansku. Podzim je v našich krajinách tradičním a nejvhodnějším obdobím pro výsadbu nových dřevin všeho druhu, a tak do terénu v přírodě během sobotního odpoledne (22.10.) poputují jak jehličnany určené pro obohacení lesa poblíž Holedeče u Žatce, tak i listnáče, které vytvoří alej a zkrášlí krajinu u historické polní cesty mezi Očihovem a Vroutkem u Podbořan. Přijít pomoci s výsadbou může každý.

U Hopíkovy cesty na kraji lesa je sraz ve 13 hodin

Nejprve začne sázení stromků v lese v oblasti tzv. Hopíkovy cesty, což je nedávno vzniklá naučná stezka poblíž Holedeče a Lhoty na Žatecku. „Sejdeme se na místě ve 13 hodin. Každý může přijít pomoci, těšíme se na všechny účastníky, velké i malé, na celé rodiny. Společně pomůžeme s obnovou lesa a přírody. Po práci se pobavíme a občerstvíme u táboráku,“ uvedla Zuzana Hořínková Kawanová, předsedkyně pořádajícího spolku EduTrio a od září také nová žatecká zastupitelka. Spolek vznikl teprve nedávno a pro děti i dospělé pořádá v Žatci a okolí různé zábavné nebo vzdělávací akce, před týdnem například organizoval u řeky a Chaloupky nultý ročník lampionového průvodu. Malé stromky k výsadbě v Holedeči poskytne organizace Městské lesy Žatec, akci podpořily také město Žatec a Ústecký kraj.

Sázení hrušní u Očihova začíná v 15 hodin

Další příznivci přírody, krajiny, historických tradic a přátelé všeho prospěšného dění v regionu se mohou zapojit do vysazování hrušní u polní cesty vedoucí z Očihova do Vroutku. Sázení začíná v 15 hodin, sraz je do 14.45 v prostoru za kulturním domem v Očihově, uvádějí pořadatelé ze spolku Společenstvo pro památky Podbořanska. „V terénu už jsou vyhloubené jámy, máme připravené sazenice, opěrné kůly, ochranné latě i další materiál. Teď nás čeká to nejkrásnější – společná výsadba hrušní na obnovené cestě, na které jako sdružení i s dalšími dobrovolníky pracujeme už zhruba rok,“ uvedl Petr Menzl z pořadatelského týmu. I on je shodou okolností členem zastupitelstva – v Očihově. „Těšíme se na všechny účastníky a pomocníky. Vezměte si teplé oblečení a dobrou obuv, případně i rukavice. Pokud máte lopatu navíc, bude se také hodit. Rádi uvítáme každého, přijít mohou celé rodiny, občerstvení po práci je zajištěno,“ vzkázal Petr Menzl.

(ilustrační foto nahoře: společné sázení stromků minulý rok u Ohře v Žatci. Foto Město Žatec – Tomáš Kassal)

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech jsem pomáhali vysadit desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Vysoké topoly i obrovské pařezy už jsou pryč. Teď u Ohře v Žatci porostou nové menší stromky

ČTĚTE TAKÉ: Posezení, odpočinek, svačina i přespání. U hradu Křečova přibyly dva nové přístřešky pro výletníky