Za pár dní bude pokračovat velké zpevnění hráze Nechranic za více než 100 milionů. Část stavby poškodila prosincová povodeň

Nechranice, Žatecko – Už za pár dní, až přijde očekávané první větší jarní oteplení s teplotami kolem patnácti stupňů a více, bude pokračovat velká rekonstrukce hráze Nechranické přehrady, největší vodní plochy v severních Čechách. Práce budou podle současných odhadů pokračovat na přelomu února a března, čeká se na další vývoj počasí. V plánu jsou další velké betonáže. Srážky v uplynulé zimě a následné prosincové povodně na Ohři byly letos tak vydatné, že povodňový průtok poškodil i některé součásti této stavby přímo pod hrází Nechranické přehrady.

Klapka bude vážit sto tun

Informovala o tom Dana Zikešová, tisková mluvčí státního podniku Povodí Ohře. „Velká stavba bude pokračovat podle vývoje klimatických podmínek a našich současných plánů a odhadů na přelomu února a března. V plánu je betonování levé i pravé zdi koryta pod bezpečnostním přelivem hráze,“ vysvětlila Dana Zikešová. Přelivné pole bude po rekonstrukci uzavírat obří patnáctimetrová klapka o hmotnosti skoro sto tun, dodala jednu ze zajímavostí.

Rekonstrukce trvala několik let a letos má skončit

Rekonstrukce krajních polí bezpečnostního přelivu hráze, jak se nazývá nynější etapa rekonstrukce hráze jako celku, začala již v roce 2021. Investorem je Povodí Ohře a dodavatelem je sdružení dvou firem – Vodohospodářské stavby Praha a Strojírny Podzimek Třešť. Za tuto etapu opravy Povodí zaplatí zhruba 120 milionů korun. Práce mají skončit letos do konce listopadu.

Prosincová velká voda poškodila i část stavby pod hrází

Během stavebních prací došlo loni v prosinci i ke škodám na některých již hotových prvcích. Způsobila je tehdejší velká voda a povodňová vlna na Ohři. Řeka se rozvodnila kvůli velkým srážkám v období kolem vánočních svátků. „V korytě těsně pod přehradou přetekl vysoký povodňový průtok a poškodil vybudovaný provizorní sjezd do koryta, potřebný pro stavební práce. Voda přetekla i přes zpevňující a chránící železobetonové panely. Kvůli tomu se rozplavila sypaná i vybetonovaná konstrukce sjezdu. Když voda opadla, museli stavební dělníci celý poškozený sjezd znovu několik dní opravovat,“ popsala Dagmar Zikešová.

Silnice na hrázi bude většinu roku průjezdná, jen v létě má proběhnout krátká uzavírka

Nechranická přehrada je největší vodní plocha v severních Čechách a pátá největší v celé ČR. Z nádrží v celé střední Evropě má nejdelší sypanou hráz o délce přes tři kilometry. Postavena byla v letech 1961–1968. Současná rekonstrukce hráze má skončit letos na podzim. Na silnici mezi Vikleticemi a Březnem, která vede přímo přes hráz, budou platit v průběhu prací menší dopravní omezení, například zúžené jízdní pruhy a omezení rychlosti kvůli objíždění překážek. Silnice na hrázi však bude většinu roku průjezdná. Celková uzavírka bude vyhlášena jen v průběhu léta a jen na určité kratší období, termín bude ještě upřesněn. „Bude to kvůli pohybu potřebné techniky na hrázi,“ dodala Dana Zikešová.

ČTĚTE TAKÉ: Hladina Nechranic po čtyřech letech znovu rekordně klesne. Nejníž bude voda v srpnu

ČTĚTE TAKÉ: Léto na Nechranicích: hladina je teď velmi nízko, ale prázdninové pohodě to nepřekáží

ČTĚTE TAKÉ: Hasiči pomáhali při nehodách, požárech i při vánoční velké vodě v Ohři

(na snímcích shora dolů: betonová koryta hned pod hrází Nechranic. Povodňová vlna nadělala „paseku“ i mezi stavebními buňkami. Úplně dole je zúžená silnice na hrázi kvůli překážkám, souvisejícím s probíhající stavbou. Foto Povodí Ohře)