Postoloprtský zámek už je ve veřejné nabídce. Majitel zkusil zvednout cenu o pět milionů

Postoloprty – Zástupci města Postoloprt se stále nerozhodli, zda má město přijmout neobvyklou nabídku: koupit do svého majetku historický, ale značně zchátralý zámek. Majitel ho městu nabídl loni na podzim jako prvnímu subjektu za 13,2 milionu korun. Od té doby radnice nabídku stále posuzuje, čeká také na znalecké posudky. Památka se ovšem tento týden objevila už také ve veřejné nabídce a realitní kancelář Luxent ji zkouší prodat za cenu podstatně vyšší: 18,5 milionu.

První nabídku dostalo město

Původně přitom majitel ve spolupráci se svými právníky zaručoval, že dokud probíhají jednání s městem, nebude inzerovat prodej zámku ve veřejné nabídce a nenaváže kontakty s případným jiným zájemcem. Majitel dal k této záruce termín nejprve do konce ledna, později ho ještě posunul. Teď se ale situace změnila a zámek už se prodává „veřejně“, ozvat se může každý uchazeč.

Rozhodnutí nepadlo, město čeká na posudek znalce

„O prodeji zámku ve veřejné nabídce samozřejmě víme. Majitel nás kontaktoval přibližně před třemi týdny a ptal se, zda došlo k posunu, zda se město nějak rozhodlo. Já jsem mu sdělil, že situace je stále stejná, město se ještě nerozhodlo, čekáme na znalecký posudek s odhadem ceny. Majitel řekl, že to respektuje a bude stále čekat na rozhodnutí města, nicméně že svou nabídku na prodej zámku zároveň zveřejní volně pro všechny zájemce, což také učinil,“ uvedl na dotaz naší redakce Zdeněk Pištora, starosta Postoloprt.

Rozhodovat budou zastupitelé

O případném nákupu zámku by muselo rozhodnout zastupitelstvo města. To ale nezačne o tématu jednat dřív, dokud město neobdrží uvedený posudek a odhad a další dokumentaci. Před jednáním o konečném rozhodnutí se zastupitelé sejdou i na jedné nebo více pracovních poradách, dodal starosta.

Užitná plocha 5500 metrů

Zámek v současnosti v zastoupení majitelů nabízí k prodeji realitní kancelář Luxent. Cena podle její nabídky je 18,5 milionu korun, zastavěná plocha 1900 plošných metrů, užitná plocha 5500 plošných metrů, trojkřídlá dvoupatrová památka se prodává i s nejbližším pozemkem (hlavně nádvořím) a výměra je dohromady 3 200 plošných metrů. Okolní udržovaná zámecká zahrada (charakterem je to spíš park) je ovšem ve vlastnictví města. Za stejnou cenu zároveň stejná realitka prodává i nedaleký zámek v Cítolibech, který rovněž patří stejnému majiteli.

Zámek bude potřebovat investice ve stamilionech

Zdevastovaný postoloprtský zámek stojí hned vedle hlavního náměstí, pro nějž město letos v březnu schválilo pro příští dva až tři roky velkou přestavbu a modernizaci za několik desítek milionů korun. Původní kupní cena za zámek, nabídnutá městu, z tohoto pohledu přitom není zase tak vysoká, avšak památka je natolik zdevastovaná, že následné nutné opravy by stály stovky milionů korun. Pro město (ale i pro každého jiného zájemce) je to složité rozhodnutí, protože s nákupem zchátralého zámku jsou spojené pozdější velmi vysoké investice.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza zchátralého zámku v Postoloprtech: město dostalo nabídku koupit památku za 13 milionů

ČTĚTE TAKÉ: Koupí město zdevastovaný zámek? Rozhodování bude hodně těžké, vyplývá z ohlasů z Postoloprt

ČTĚTE TAKÉ: V Postoloprtech se přiblížila velká přestavba náměstí. Město využije peníze z úvěru, ten může být až 200 milionů

(na snímcích: zámek v současné nabídce realitní kanceláře, podoba památky letos v lednu a historický záběr, jak zámek vypadal na přelomu 19. a 20. století. Foto: RK Luxent, archiv Věry Hanzlíkové a Libor Želinský)