Hladina Nechranic po čtyřech letech znovu rekordně klesne. Nejníž bude voda v srpnu

Nechranice, Žatecko – Na Nechranické přehradě stále probíhá oprava bezpečnostního přelivu na tělesu hráze, práce trvají už čtyři roky, nyní vstoupily již do druhé etapy. Průběh prací na přehradě letos v nadcházejícím létě ovšem zaznamenají všichni návštěvníci oblíbené přehrady. Její hladina totiž klesne oproti současnosti až o čtyři metry, nejníže bude v průběhu srpna. Takhle rekordně „vypuštěná“ byla nádrž naposledy v roce 2018, tehdy po poklesu vody loďky stály na suchu, odhalila se velká část tělesa hráze i kamenitých břehů kolem celé přehrady.

V srpnu bude hladina čtyři metry pod normálem, a to celý měsíc

„V současnosti máme hladinu na kótě 268,40 metru nad mořem a teď připravujeme postupné plynulé snižování. K 1. srpnu chceme snížit hladinu na kótu 264,50 metru,“ vysvětlil Jan Svejkovský, mluvčí státního podniku Povodí Ohře Chomutov. Hladinu na uvedené nejnižší hodnotě budou lidé z povodí udržovat během srpna přibližně čtyři týdny. V září ji pak mírně zvednou na výšku přibližně 265 metrů. „Tento stav bude trvat přibližně do konce září a potom už necháme hladinu přiblížit k normálu a dál se bude běžně vyvíjet podle aktuální hydrologické situace,“ uvedl Jan Svejkovský.

Při úpravách a betonování hráze je nutné mít některé její části na suchu

Normální stav hladiny na Nechranicích bývá kolem výšky 268 metrů, uvedl už dříve na náš dotaz Jiří Svejkovský. V dubnu a květnu 2018, kdy byla přehrada kvůli první etapě prací na hrázi rovněž rekordně „vypuštěná“, měla hladina výšku 265 metrů. „Některé části stavby na hrázi potřebujeme mít při určitých plánovaných zásazích takzvaně na suchu, aby bylo možné práce kvalitně a bezpečně provést. Proto musíme v určitých etapách stav hladiny celé přehrady snížit. Veškerá omezení se ale snažíme minimalizovat a co nejméně komplikovat život svému okolí,“ vysvětlil k letošním opatřením Jan Svejkovský.

Hráz na silnici byla v dubnu uzavřena, teď se po ní bude moci dva roky jezdit jen třicítkou

Kvůli rekonstrukci na tělesu hráze byla také letos na začátku dubna uzavřena silnice, která právě po hrázi vede. Původně měla uzavírka trvat dva týdny až do Velikonočního pondělí, ale tato část plánovaných prací skončila o něco dřív a od pátku 8. dubna je tedy silnice na hrázi už opět otevřena. „Silnice je znovu průjezdná, avšak platí určitá omezení. Doprava je svedena jen do jednoho pruhu a maximální rychlost je stanovena jen na 30 km/h,“ upřesnil Jan Svejkovský. V tělesu hráze budou probíhat betonářské práce a dopravní omezení na silnici na její koruně teď budou trvat další přibližně dva roky.

Jachtaři, rybáři, milovníci koupání a kempování…

Nechranická přehrada je největší vodní plocha v severních Čechách a pátá největší v celé ČR. Z nádrží v celé střední Evropě má nejdelší sypanou hráz o délce přes tři kilometry. Každý rok přehradu navštíví tisíce rekreantů, mezi nimi jsou jachtaři, rybáři i milovníci koupání a kempování. Postavena byla v letech 1961-1968. Současná rekonstrukce hráze má skončit v roce 2024.

ČTĚTE TAKÉ: Hřiště pro děti, terasa ze tří stran, lodičky k vypůjčení. Takhle může vypadat oblíbená restaurace Chaloupka u Ohře v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Duby, javory, lípy. Na břehu Ohře v Postoloprtech přibývají desítky stromů

ČTĚTE TAKÉ: Noční úder vody: zahynulo více než tři sta lidí. Katastrofě na Blšance bude věnována neobvyklá výstava v muzeu

(na snímcích: Nechranická přehrada při velmi nízkém stavu vody na jaře 2018. Letos v létě bude hladina na skoro stejné výšce. Foto Libor Želinský)