Bez roušek a s plnou parádou! Výstaviště zahájí novou sezonu při velikonočním víkendu

Louny – Příští víkend, prodloužený o dva dny volna navíc díky státním svátkům, nebude patřit jen oslavě Velikonoc, ale svou novou návštěvní sezonu během něj zahájí také oblíbené výstaviště v areálu u řeky Ohře v Masarykových sadech v Lounech. Tradiční výstava Dům a zahrada potrvá čtyři dny, od Zeleného čtvrtka až do Velikonoční neděle. Návštěvníci se mohou těšit i na to, že po třech letech si mohou výstavu znovu užít v pohodě, v klidu, bez roušek, bez certifikátů a bez jakýchkoli jiných omezujících opatření.

Svátek květin a jara

„Předchozí dva ročníky byly silně ovlivněny bezpečnostními nařízeními kvůli epidemii koronaviru. Termíny se posouvaly na jiné měsíce, než jsou lidé zvyklí, a i při náhradních dnech konání museli návštěvníci dodržet řadu omezení. Jsme rádi, že teď už to bude jiné, všechna nařízení padla a do nové sezony na výstavišti můžeme jít všichni s plnou parádou. Moc se těšíme! Připravili jsme výstavu Dům a zahrada a chceme z ní udělat velký svátek květin a jara na severu Čech,“ uvedla Štěpánka Portz, manažerka výstavy v Lounech.

Pořadatelé čekají 35-40 tisíc návštěvníků

Na výstavu se podle ní přihlásilo kolem 230 prodejců nebo zástupců firem, kteří v areálu výstaviště rozloží své stánky. Výstava je zaměřena na vybavení zahrady, ale i domácnosti, s ohledem na nadcházející jarní a letní sezonu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i koupit sazenice květin, stromků, ovoce, zeleniny, pomůcky k zahradničení i různý zahradní nábytek k odpočinku, dále také věci na vylepšení domu či bytu. Pořadatelé očekávají, že na výstaviště během čtyř dnů zavítá 35-40 tisíc návštěvníků. „V roce 2019, poslední rok před covidem, přišlo na výstavu Dům a zahrada 39 758 lidí. S takovým číslem bychom byli spokojeni určitě i v letošním roce. Věříme a doufáme, že se povede i pěkné počasí,“ uvedla Štěpánka Portz.

Pavilon A dostal nové jméno – podle dřívějšího lounského starosty a statečného vlastence

Hlavní zděný pavilon na výstavišti, dosud známý jen pod písmenem „A“, letos bude mít i nové jméno. Zastupitelstvo města Loun už v únoru schválilo jeho nový název na Pavilon Josefa Fouska. Josef Fousek byl starostou Loun ve 20. a 30. letech minulého století, jako představitel města vítal na jedné z výstav v Lounech na témže výstavišti jako dnes slavného prezidenta T. G. Masaryka. Starosta Fousek vystupoval jako český vlastenec a projevil i statečný občanský postoj. Po okupaci naší země hitlerovským Německem musel odstoupit z funkce. Později ho nacisté popravili při masových pomstách vůči českému obyvatelstvu po atentátu na Heydricha. Hned po válce mu bylo uděleno čestné občanství města Loun.

Výstava je otevřena od čtvrtka do neděle vždy od 9 do 17 hodin

Výstava v Lounech bude otevřena od 14. do 17. dubna, každý den od 9 do 17 hodin. Letos proběhne její 24. ročník. V plánu akcí na výstavišti v přírodním areálu pod širým nebem, které má v pronájmu pořádající společnost Diamant Expo, je na celý letošní rok uvedeno sedm výstav. Po dubnové výstavě Dům a zahrada budou další následovat v červnu, srpnu a září. K nejznámějším patří zářijová výstava Člověk v přírodě, jejíž tradice začala už právě v dobách první republiky, kdy do Loun zavítal i TGM.

(na snímku nahoře: výstava Dům a zahrada v Lounech v roce 2019, návštěvníci čekají na vstup do areálu výstaviště. Foto Diamant Expo)

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí, foto: Každý rok se u nás doma vylíhne 400 kuřat, smějí se dva mladí chovatelé z Veltěž. Začala oblíbená výstava Člověk v přírodě

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Výstava posunutá o měsíc, ale milovníci zahrádek a květin se přece jen dočkají. Nutná je ovšem rouška

ČTĚTE TAKÉ: Velikonoce se blíží. Výstava pohledů v lounském muzeu už běží, čtyřdenní jarmark v Žatci je otevřený do soboty