Cena za cestu do Prahy je dražší. Jízdenky ze Žatce či Loun poskočily až o dvacet korun

Žatec, Louny – Březnové razantní zdražení pohonných hmot v souvislosti s panikou na trzích po vojenském napadení Ukrajiny ze strany Ruska již má dopady i na ceny jízdného v autobusech. Například jízdenka ze Žatce a Loun do Prahy nebo zpět zdražila za jednu cestu o deset až dvacet korun. Nové ceny jízdného stanovila už v průběhu března společnost Autobusy Kavka, která je jedním z hlavních dopravců na trasách Žatec – Louny – Praha.

Cena stoupla až o pětinu

Několik posledních let stálo základní jízdné autobusem pro dospělého ze Žatce do Prahy 90 korun, v současnosti, od druhé poloviny března, cena této jízdenky stoupla na 110 korun. Tuto částku platí pasažéři, pokud kupují jízdenku bezprostředně před cestou přímo u řidiče. Chtějí-li alespoň trochu „ušetřit“, dosáhnout trochu nižší ceny a zároveň mít i jistotu zarezervovaného místa k sezení, mohou jízdenku nakoupit s předstihem na internetu přes rezervační systém AMSBus. V takovém případě stojí jedno jízdné Žatec – Praha nebo zpět pro dospělého 100 Kč.

Zdražila nafta i další ceny, pokračuje inflace, vysvětlila dopravní společnost

Z Loun do Prahy je to u tohoto dopravce podobné. Dříve jízdenka stála 70 korun, nyní cena stoupla na 90 Kč při platbě u řidiče, anebo na 80 při využití „předprodeje“ a rezervačního systému. „Ceny jízdenek jsme byli nuceni zvednout od 18. března v reakci na prudké zdražení pohonných hmot a vzhledem k pokračující inflaci a růstu i dalších cen,“ potvrdila na svém webu společnost Kavka. Společnost zároveň upravila ode dneška, od pátku 1. dubna, také svůj jízdní řád a v něm i mírně poklesl počet spojů, vypravovaných ze Žatce přes Louny do Prahy.

Dopravcům stoupnou kvůli pohonným hmotám náklady o miliony nebo i desítky milionů, to má vliv i na ceny všech dalších druhů zboží

Ceny benzinu i nafty od počátku vojenského konfliktu na Ukrajině, který trvá už déle než měsíc, stouply na pumpách o více než deset korun za každý prodaný jeden litr pohonných hmot. Zdražování má vliv i na růst cen všech druhů zboží v obchodech a mnoho dalších položek, protože prakticky všechno zboží a zásobování je závislé na dopravě do místa prodeje či rovnou domů k zákazníkovi. Ceny jízdenek ve veřejné dopravě budou v nejbližších dnech stoupat i u dalších dopravců, mnozí z nich už jízdné zdražili v průběhu března. „Zvýšení cen pohonných hmot představuje pro drtivou většinu dopravců a dopravních podniků samozřejmě velký problém. Jsou přímými odběrateli a jejich náklady stoupnou kvůli zdražení o miliony nebo i desítky milionů korun,“ uvedla už v průběhu března pro ČTK Linda Hailichová, mluvčí profesního Sdružení dopravních podniků ČR.

(na snímku nahoře: autobusové nádraží v Žatci při úplňku v závěru března. Právě odtud jezdí autobusy do Loun a Prahy. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Prostor před vlakovým nádražím v Žatci čeká proměna. Přesunou se tam i zastávky meziměstských autobusů

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit

ČTĚTE TAKÉ: Osvětlení, přechody, změna přednosti v jízdě. Město chystá úpravy na plzeňské silnici v Žatci

ČTĚTE TAKÉ: Starý most přes Ohři u Libočan má před sebou už jen půl roku služby. Jeho nástupce již vzniká na břehu pod ním