OBRAZEM: Na ZŠ 28. října v Žatci přišla třicítka prvňáčků

Žatec – Přibližně sto tisíc prvňáčků nastupuje každý rok v září jako úplní nováčci do tříd v základních školách v celé České republice. Základní škola v Žatci na náměstí 28. října jich letos, 1. září 2020, přivítala necelou třicítku a otevřela jednu novou první třídu. Atmosféru prvního dne si můžete prohlédnout na snímcích.

S dětmi k první cestě do školních lavic přišli i jejich rodiče. Po minulém školním roce, který byl zkrácený a velmi nestandardní kvůli epidemii koronaviru, pokračují bezpečnostní opatření dál, takže i nový školní rok začal trochu neobvykle. Rodiče se ve třídě mohli zdržet například jen prvních 15 minut, potom museli třídu všichni opustit a s dětmi zbylou půlhodinku už byla jen paní učitelka. Škola stanovila nařízení, že s každým z prvňáčků mohou jít do areálu jen maximálně dvě dospělé osoby.

Rodiče mohli být ve třídě jen 15 minut

O děti v první třídě se starala učitelka Anděla Miklošová (na snímku pod článkem), která je bude vést celý školní rok. „Ve škole máme letos 280 žáků a z nich je 27 nových prvňáčků. Kvůli koronaviru jsme museli trochu upravit režim pro první školní den, například omezit počet osob doprovázejících prvňáčky i délku jejich pobytu ve společném prostoru ve třídě. Roušky zatím první školní den u nás povinné nebyly. Jak to s nimi bude dál, to určí další celkový vývoj situace a případná doporučení hygieniků,“ upřesnila ředitelka školy Jana Hassmanová.

Dvacet škol v ČR zůstalo uzavřených

Koronavirus v ČR stále řádí a stoupá i počet nakažených, takže bezpečnostní opatření jsou důležitá. Dvacet škol v ČR nemohlo dnes zahájit školní rok a jejich budovy zůstaly uzavřené kvůli tomu, že se v jejich areálu potvrdil výskyt Covid-19 u některého z pracovníků. Jednou z takových škol je i ZŠ a MŠ v Petrohradě u Podbořan, kde platí od pondělí karanténa a škola je uzavřená minimálně do 11. září. Potom hygienici rozhodnou o dalších krocích.