Tři dny volna navíc v Lipenci, dva dny v Černčicích. Ještě než začnou prázdniny, jsou tu ředitelská volna

Lounsko, Žatecko, Podbořansko – Výuka ve většině škol v ČR podle harmonogramu, který určuje ministerstvo školství, má běžet tento týden až do pátku, neboť vánoční prázdniny letos „oficiálně“ začínají v sobotu 23. 12. a končí v úterý 2. ledna již v novém kalendářním roce. Přesto se i tak najde řada škol, kde děti i pracovníci budou mít „vánoční volno“ o něco delší. A je jich dost i v okrese Louny. Jejich ředitelé vyhlásili tzv. ředitelské volno – většinou ho určili na tento pátek (22.12.), ale našly se i školy, které na to šly pořádně „zostra“ a jejich žáci si tak užívají volných dní už třeba od čtvrtka či dokonce od středy.

V Lipenci jsou děti „na prázdninách“ už od středy

Zřejmě nejdelší volno mají děti ze ZŠ v Lipenci, které jsou „na prázdninách“ už od středy. Naposledy byly ve svých třídách v úterý 19. prosince, na další dny až do pátku ředitelka Markéta Loulová vyhlásila ředitelské volno. Děti znovu přijdou do školy ve středu 3. ledna, a tak jejich souvislé vánoční volno bude trvat přesně dva týdny.

V Černčicích je volno od čtvrtka

Jen o jeden volný den méně si užijí školáci z Černčic u Loun. Ředitel školy Jan Krtička tam vyhlásil ředitelské volno na tento čtvrtek a pátek. Oznámení zveřejnil na začátku prosince, dnes už tamní děti tedy odpočívají doma nebo jinde a ve třídách být rovněž nemusí.

V pátek bude volno hned v několika školách

Většina škol, pokud se jejich ředitel rozhodl pro volno, ho nasměrovala na pátek 22. 12. Do školy tak v pátek nemusí chodit děti ve Vroutku u Podbořan, nebo také gymnazisté v Žatci. Jejich ředitelé Milan Armstark a Miroslav Řebíček o vyhlášení volna rozhodli na konci listopadu a na začátku prosince. Děti a pracovníci zůstanou doma také v případě ZŠ Cítoliby. Tam je ale hlavním důvodem velká nemocnost nyní v posledních dnech. „Vyhlásila jsem ředitelské volno na pátek 22.12., a to hlavně kvůli velké nemocnosti žáků,“ informovala ředitelka školy Jitka Jiroutková. Rozhodnutí kvůli aktuální situaci učinila a zveřejnila minulý týden – v pátek 15. 12.

ZŠ Lenešice vyhlásila volno hned po Novém roce

V docela neobvyklém termínu bude čekat ředitelské volno a tedy prodloužení vánočních prázdnin také na děti v Lenešicích. Ředitelka tamní základní školy Jana Ledvinová ho nasměrovala nikoli na prosinec, ale až na počátek ledna. Ředitelské volno v Lenešicích bude ve středu 3.1., což škola oznámila v harmonogramu už na konci srpna. Děti ze ZŠ Lenešice tak nastoupí do školy až ve čtvrtek 4. ledna a výuka v novém kalendářním roce tam tedy začne možná i nejpozději v rámci celé ČR.

Ředitel může během školního roku vyhlásit až pět dní volna

Podle aktuálního školského zákona může ředitel každé školy během jednoho školního roku vyhlásit ve své instituci celkem maximálně pět dní tzv. ředitelského volna, které využívá podle aktuálních potřeb a situace v dané škole, například i třeba při opravách, náhlých haváriích vody či tepla a podobně. V době pandemie Covid-19 měli ředitelé „prodlouženou“ možnost – v případě potřeby a při vyšším počtu nemocných dětí či učitelů mohli vyhlásit ředitelské volno celkem až na patnáct dnů.

(na snímku nahoře: děti ze ZŠ v Lipenci při letošním předvánočním tvoření a besídkách. Teď už mají volno, jejich prázdniny budou v celém okrese asi nejdelší. Foto ZŠ Lipenec)