Státní smutek v regionu: ruší se poslední adventní trh v Chrámu, proběhnou pietní vzpomínky. Zemřela i oblíbená žena z Loun

ČR, Lounsko, Žatecko – Po čtvrteční tragédii v Praze, která v českém prostředí nemá obdoby a vzdáleně je trochu srovnatelná snad jen s útokem Olgy Hepnarové v 70. letech, vyhlásila vláda na sobotu 23.12. státní smutek. Co přesně to znamená a jak se změny dotknou například i lidí v okrese Louny?

V Chrámu chmele a piva nebude plánovaný vánoční trh, zůstane jen troubení, které bude smuteční

Probíhat budou různé pietní akce, ve městech i obcích budou znít zvony a jiné smuteční tóny, vlajky budou vyvěšeny na půl žerdi. Naopak bude omezeno konání zábavných či společenských akcí, které vláda sice přímo nezakázala, ale doporučila pořadatelům je pro tento den zrušit či významně omezit, což mají podpořit i starostové měst a obcí a hejtmani krajů na svých územích. Například v Žatci už pořadatelé oznámili, že zruší poslední plánovaný staročeský adventní trh, který měl proběhnout právě v sobotu v areálu Chrámu chmele a piva (CHCHP). „Vzhledem k tragické události v Praze a ke státnímu smutku nebude probíhat trh, tedy ani stánkový prodej, ani podávání občerstvení, ani doprovodný kulturní program. Zachováno zůstane jen večerní plánované troubení trubačů z Chmelového majáku od 18 hodin. Pojmeme ho jako pietní gesto vyjadřující upřímnou soustrast všem, kdo ztratili své blízké,“ informoval v pátek Jaroslav Špička, ředitel CHCHP Žatec.

V Lounech vlaje černý prapor, gymnazisté měli pietní shromáždění

Radnice v Lounech už v pátek vyvěsila na svou budovu černý prapor, na sobotu se chystá zvonění zvonů a minuta ticha. Už v pátek měli pietní shromáždění ve své budově také například studenti a pracovníci Gymnázia V. Hlavatého v Lounech. V Žatci na náměstí proběhlo první krátké pietní setkání s účastí představitelů města i dalších lidí v pátek v poledne u morového sloupu a další podobná smuteční vzpomínka bude následovat ještě také v sobotu, rovněž v poledne, v den státního smutku.

Při pražské tragédii zemřela oblíbená muzikoložka z Loun

Tragédie v Praze má i další velmi smutnou souvislost s městem Louny. Jednou z obětí střelby byla respektovaná a velmi oblíbená učitelka hudby Lenka Hlávková, dříve Mráčková, která se narodila právě v Lounech. „Kdysi jsme spolu velmi často spolupracovali, svého času byla jedním z jazzových motorů Loun. Společně jsme připravovali i oslavu narozenin hudebního velikána z našeho regionu pana profesora Šestáka. Příští rok by ona sama oslavila padesátku, je to strašně kruté,“ uvedl Vladimír Drápal, dřívější dlouholetý ředitel Vrchlického divadla v Lounech. Muzikoložka Lenka Hlávková byla ředitelkou Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě UK v Praze, kde se čtvrteční tragédie odehrála.

(na snímku nahoře: páteční pietní shromáždění u morového sloupu na náměstí v Žatci. Druhé podobné bude na stejném místě v sobotu v poledne. Foto Město Žatec)