Potíže v Žiželicích pokračují, obec teď nemá místostarostu. Nová starostka je i v Čeradicích

Žiželice, Čeradice – V Žiželicích se stále opakují problémy související se vztahy mezi skupinami zastupitelů a častými změnami ve vedení obce, často se také i konají mimořádné komunální volby. Aktuálně obec nemá obsazenou funkci místostarosty, protože Jaroslava Mangová ke konci září z této funkce odstoupila. Nový místostarosta zatím nebyl zvolen, i když se o to členové zastupitelstva již jednou pokoušeli. Další schůze, spojená s volbou, by měla být zhruba v půlce listopadu.

Zastupitelé v pondělí nezvolili zatím nikoho

Na dotaz naší redakce to potvrdila Květa Panská, starostka Žiželic. „Ano, místostarostu v současnosti nemáme. Jaroslava Mangová podala rezignaci z osobních důvodů. Zastupitelé měli volit nového místostarostu nebo místostarostku nyní v pondělí, ale tato volba neproběhla, protože jsme pro ni neměli kandidáty, nikdo nepřijal nominaci. Teď budou tedy následovat jednání a hledání vhodných kandidátů, na nichž by se dokázala shodnout většina zastupitelů, a pak by nová volba měla proběhnout na další schůzi zastupitelstva zhruba v polovině listopadu,“ uvedla starostka.

Vedení obce zůstalo stejné i po mimořádných komunálních volbách letos v létě

Květa Panská jako starostka a Jaroslava Mangová jako místostarostka vedly obec od podzimu loňského roku. Zastupitelé je nejtěsnější většinou zvolili krátce po tehdejších komunálních volbách. Jenže zhruba měsíc poté část zastupitelů, nespokojených s tímto vedením obce, složila své mandáty, zastupitelstvo se rozpadlo a ministerstvo vnitra muselo v obci vyhlásit nové mimořádné komunální volby. Ty proběhly letos v červnu a další volba starosty a místostarosty následovala letos v srpnu. Noví zastupitelé ovšem znovu ve funkcích potvrdili Květu Panskou i Jaroslavu Mangovou. Místostarostka ale potom ke konci září rezignovala. Aktuálně je v pracovní neschopnosti. Své odstoupení potvrdila i na dotaz naší redakce.

Opakované náhradní volby proběhly již také v roce 2019

Potíže s personálním obsazením vedení obce a se složitou komunikací mezi skupinami zastupitelů se opakují v Žiželicích již zhruba od roku 2018. Také tehdy po řádných komunálních volbách následovalo odstoupení části zastupitelstva a přibližně po půl roce nové náhradní komunální volby.

V Čeradicích starostka skončila po třinácti letech

K personální změně ve vedení obce došlo nedávno také v nedalekých Čeradicích, ležících stejně jako Žiželice jen malý kousek od Žatce. Z funkce starostky tam odstoupila Vladimíra Chybová, která předtím vedla tuto obec třináct let. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že už je po delší době ve stresující a psychicky náročné funkci unavená a chtěla by si již odpočinout. Vladimíra Chybová zůstala řadovou členkou zastupitelstva. Novou starostkou Čeradic zastupitelé letos v srpnu zvolili Kláru Štěpánovou.  

(na snímku nahoře: Obecní úřad v Žiželicích – časté místo řádných i mimořádných voleb. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: V zastupitelstvu v Žiželicích se změnil pouze jediný člověk. Volba starosty proběhne 9. srpna

ČTĚTE TAKÉ: V Žiželicích se rozpadlo zastupitelstvo. Tři členové odstoupili, v obci budou vyhlášeny nové mimořádné volby

ČTĚTE TAKÉ: V okolí Žiželic je 70 vrtů. Za dva roky už by kamiony neměly vůbec jezdit přes obec, dopravu odvede nový silniční most