Obyvatel žádal, aby město vypnulo odbíjení hodin ve věži radnice. Radní to odmítli

Žatec – Už potřetí během posledních pěti let řešila rada města v Žatci trochu méně obvyklý požadavek lidí z centra města: jeden z tamních obyvatel žádal radnici, zda by bylo možné vypnout odbíjení historických hodin ve věži na náměstí. Bití hodinového stroje z věže radnice podle něj dělá příliš velký hluk. Rada města ovšem na konci září tuto žádost zamítla.

Náklady by byly kolem 70 tisíc, říká radní

„Jeden z obyvatel požádal město o úpravu nebo vypnutí odbíjení radničních hodin. Podobnou žádost jsme měli v radě města už i v roce 2018. Tentokrát šlo o noční časy. Ale v té době už je i tak odbíjení nastavené jako ztišené. Další nutná úprava na historickém hodinovém stroji by stála podle odhadů odborníků kolem 70 tisíc korun. Rada města návrh odmítla, shodli jsme se na tom, že hodiny odbíjejí několik staletí a že v historických městech s památkami je to i kulturní tradice,“ vysvětlil postoj radních na dotaz naší redakce Petr Antoni, člen rady města Žatce.

Šest radních schválilo, že odbíjení zůstane

Radní tedy schválili, že žádný jiný zásah se teď na věžních hodinách dělat nebude a stroj na radnici bude odbíjet dál tak jako dosud. Pro tento závěr hlasovalo všech šest radních, kteří byli přítomni na schůzi, nikdo nebyl proti ani se nezdržel hlasování.

Na rušení kvůli zvuku hodin si lidé stěžovali již před pěti lety

V roce 2018 se rada města zabývala podobným návrhem hned dvakrát. Nejprve v létě tehdejší radní schválili vypnutí odbíjení radničních hodin v nočním čase od 0.00 do 5.00 hodin. Lidé z okolí si předtím totiž stěžovali, že je hodiny v noci ruší při spánku, a to hlavně během letních veder, když mají otevřená okna kvůli větrání. V listopadu ovšem nová rada města, která se mezitím trochu proměnila kvůli komunálním volbám, letní usnesení předchůdců „zrušila“ a hodiny nechala znovu odbíjet i přes noc. Nastaveno však bylo mírné „ztišení“.

Hodiny řídí rádiový signál, už se nemusí ručně přetáčet

Nynější hodiny na radnici nejsou nijak extrémně „staré“, pocházejí ze 20. století. I když jsou v historické budově a drží se historického stylu a vizáže, mají i řadu doplněných moderních prvků, například jsou řízeny na dálku rádiovým signálem. Odpadá už tedy například to, že by je musel odborník hodinář každý rok dvakrát ročně osobně chodit do věže „přetáčet“ kvůli střídání letního a středoevropského času. V Žatci pravidelně odbíjí ve dne i v noci i několik dalších historických hodinových strojů – například ve věžích některých kostelů nebo také v budově základní školy 28. října v Podměstí.

(na snímku nahoře: věž radnice v Žatci při její rekonstrukci na podzim v roce 2019. Tehdy dostaly novou vizáž i ciferníky věžních hodin. Foto Libor Želinský)

ČTĚTE TAKÉ: Nákladní ulice v Žatci nebude od října průjezdná. U pošty teď uzavírky ještě nezačnou, dojde na ně až v příštích týdnech

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost: pobočka pošty Žatec 2, umístěná u nádraží, skončila už v roce 2010. Pár let po ní šel pryč i dvacetitunový ocelový most

ČTĚTE TAKÉ: Krásný, modrý, moderní: nad řeku v Žatci se po roce příprav vyhoupl zbrusu nový železniční most