Zajímavost: pobočka pošty Žatec 2, umístěná u nádraží, skončila už v roce 2010. Pár let po ní šel pryč i dvacetitunový ocelový most

Žatec – Nikoli dvě jako dnes, ale dokonce tři pobočky České pošty v Žatci byly v provozu ještě relativně nedávno. Kromě hlavní pošty v ulici Volyňských Čechů to byla také další úřadovna s přepážkami v Podměstí, kterou teď zřejmě čekají už jen poslední tři měsíce činnosti, a pak ještě jedna ve své době docela významná pošta v blízkosti hlavního nádraží. Ta skončila v roce 2010. Kdo si na ni ještě dnes vzpomene? Neobvyklou zajímavostí, spojenou s koncem této pošty, bylo i zbourání chátrající ocelové lávky přes ulici, která k ní původně vedla právě z nádraží. Dvacetitunový „most“ překlenující Purkyňovu ulici zlikvidovali specialisté z odborné firmy v roce 2015.

Pošta Žatec 2 – s třídírnou zásilek a lávkou

Pobočka u nádraží měla kdysi název Žatec 2 a i z toho je vidět, že jak pro město, tak i v tehdejší poštovní a dopravní struktuře to byla pobočka docela důležitá. Pošta v ní měla umístěnou významnou třídírnu zásilek. Ty přijížděly den co den v desítkách pytlů ve vlacích na nádraží a pytle potom putovaly „naproti přes ulici“ do uvedené třídírny. Protože ulice je několik metrů hluboko pod úrovní nádraží, kvůli snadnější přepravě pytlů se zásilkami byl vybudován uvedený ocelový „most“, po němž pracovníci s tunami dopisů a balíků den co den mohli chodit (nebo jezdit s vozíky a nákladem) rychleji a mnohem lehčeji.

Postupně klesal význam nádraží i třídírny

Most i třídírna takto v pohodě fungovaly několik desítek let, jenže přibližně od 90. let postupně začal klesat význam jak žateckého nádraží coby dopravního uzlu v železniční síti, tak i třídírny ve struktuře logistiky České pošty. U třídírny byla i pobočka s přepážkami a běžnými poštovními službami pro veřejnost. Ta byla uzavřena k 1. březnu 2010. Jen o pár měsíců později pošta ukončila i provoz třídírny a nakonec kompletně i v databázích zrušila celou pobočku Žatec 2. No jo, ale co teď s mostem přes ulici? Nakonec došlo i na něj. Pět let byl „zapečetěný“, nevyužívaný, prázdný a chátral. Před osmi roky zhruba touhle dobou, na začátku jara 2015, ho přijela zlikvidovat odborná firma z Mostu. Chlapi uvolnili spoje mezi díly, konstrukci mostu rozdělili na menší kusy a jeřábem je přenesli na nákladovou plochu u nádraží. Tam je rozřezali autogenem a odvezli k dalšímu zpracování. Práce na místě trvaly dva dny. Tak skončila historie pošty Žatec 2 a dvacetitunové ocelové lávky, která k ní vedla z nádraží.

Brzy bude končit i pošta v Podměstí

V současnosti se v celé ČR rozjela diskuze k ohlášenému plánu České pošty zrušit od léta bez náhrady 300 menších poboček v různých městech země. V Žatci bude končit pošta Žatec 3 – to je zmíněná pobočka v Podměstí, umístěná v přízemí „ve věžáku“ u Moskvy a Zlatého chmele, která tam funguje už spoustu let. Za pár roků bude zapomenuta nejspíš skoro stejným způsobem jako dřívější třídírna i s mostem u nádraží.

ČTĚTE TAKÉ: Zajímavost: nádraží v Žatci je nová kulturní památka. Kdysi nechybělo moc, aby další koleje byly i před budovou – tramvajové

ČTĚTE TAKÉ: Krásný, modrý, moderní: nad řeku v Žatci se po roce příprav vyhoupl zbrusu nový železniční most

ČTĚTE TAKÉ: Pošta od léta zruší 300 poboček. Dvě zaniknou v Lounech a jedna v Žatci. Starostové obou měst chtějí záměr ještě zvrátit

(na snímcích: bourání starého ocelového „mostu“, lávky mezi nádražím a bývalou poštou v Purkyňově ulici. Zásah proběhl v březnu 2015. Úplně dole je starý most ještě v celku. Foto Libor Želinský)