Pošta od léta zruší 300 poboček. Dvě zaniknou v Lounech a jedna v Žatci. Starostové obou měst chtějí záměr ještě zvrátit

Louny, Žatec, ČR – Dvě z poboček České pošty s kontaktními místy pro veřejnost mají zaniknout v Lounech a jedna v Žatci. V celém Ústeckém kraji Česká pošta kvůli svým ekonomickým potížím zruší 27 svých poboček a v celé ČR jich mají skončit tři stovky, což je asi desetina ze současného celkového počtu úřadoven České pošty s přístupem pro veřejnost a zákazníky.

Starostové Loun i Žatce plán pošty odmítají

Pošta potvrdila seznam všech míst, určených ke zrušení, v pátek (31.3.). Starostové Loun a Žatce se záměrem nesouhlasí a chtějí postupovat stejným způsobem. Oba odmítají kroky pošty a chtějí dál jednat s jejím vedením a dalšími institucemi o možnosti změn v záměru, vyplývá z jejich prohlášení, které oba zveřejnili v pátek v podvečer.

V Lounech mají končit pobočky v ulicích Husova a 17. listopadu

„Vedení města nesouhlasí s rušením poboček České pošty a zejména nesouhlasí se záměrem zrušení pobočky v ulici 17. listopadu. V této lokalitě bydlí mnoho starších občanů, kteří tam poštu využívají. Krok České pošty považuji za nesystémový. Chápu, že má ekonomické problémy, ale to nejde řešit škrtáním od stolu bez předchozího jednání. Nemohou na to doplácet daňoví poplatníci a zejména naši senioři. Zašleme dopis ministerstvu vnitra a generálnímu řediteli České pošty a pokusíme se s nimi jednat,“ uvedl starosta Loun Milan Rychtařík.

Pošta v Lounech plánuje i přestěhovat celé své hlavní sídlo

V Lounech Česká pošta plánuje bez náhrady zrušit nynější menší pobočky v ulicích 17. listopadu a v Husově ulici. Hlavní pošta aktuálně sídlí na rohu ulic Osvoboditelů a Štefánikova, ale časem – během příštích měsíců – se má přestěhovat na jiné místo. Konkrétně do Husovy ulice, ale o malý kousek jinam, než je současná zmíněná malá pobočka. Hlavní pošta bude nově sídlit asi o sto metrů dál, v přestavěných prostorách po bývalém kulturním domě, z nějž loni vzniklo obchodní centrum. Tento záměr pošty přemístit své hlavní sídlo v Lounech platí již delší dobu a s aktuálními ekonomickými problémy a rušením poboček v celé ČR bezprostředně nesouvisí.

V Žatci bude končit pošta ve věžáku v Podměstí

Podobně v Žatci má „zmizet z mapy“ menší pobočka pošty, umístěná už řadu let v přízemí ve věžáku na Havlíčkově náměstí v Podměstí. Ani v tomto případě vedení města se záměrem nesouhlasí a hodlá o situaci a možnosti změnit plán ještě jednat i ve spolupráci s dalšími starosty a krajskými politiky. „Pobočku v Podměstí už roky využívají především starší lidé z této části města a pro ně bude velký problém dostat se na delší vzdálenost a cestou do prudkého svahu na hlavní poštu v ulici Volyňských Čechů, která je navíc už teď kapacitně velmi často přetížená. Chápu, že restart České pošty nepůjde bez bolesti, ale nelze plošně rozhodovat od stolu v Praze o škrtání pošt bez znalosti místních poměrů v jednotlivých městech. Vzhledem k péči o obyvatele a zvláště seniory je to nezodpovědnost,“ sdělil starosta Žatce Radim Laibl. Při dalším jednání s poštou i se státními orgány chce postupovat společně s ostatními starosty dotčených měst i například s hejtmanem Ústeckého kraje.

Pošta zavře 300 poboček a propustí 1600 zaměstnanců

Pošt, úřadujících například v Postoloprtech, Podbořanech, nebo také Kryrech, Peruci a dalších větších sídlech, by se aktuální změny týkat neměly a současné pošty tam zůstanou na svých místech, tak jak jsou nyní lidé zvyklí. Státní podnik Česká pošta totiž má v plánu zrušit pobočky jen v těch městech, kde jich je v současnosti víc než jedna na celé dané sídlo. Ke změnám má dojít letos 30. června. Od července už mají být pobočky mimo provoz. Česká pošta zároveň také plánuje propustit přibližně 1600 zaměstnanců, vyplývá z informací ČTK.

(na snímku nahoře: jedna z menších poboček pošty. Foto Česká pošta, s. p.)

ČTĚTE TAKÉ: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Nový supermarket Norma v Žatci: samotná stavba začne zřejmě na podzim, říká šéf

ČTĚTE TAKÉ: Žatecký pivovar už znovu vaří pivo. Zájemci mohou „točené“ ochutnat v Žatci, Mostě, ale i Praze a Plzni, s dalšími místy se jedná