Autobusové nádraží, kotelna, Ryneček. Město hledá plochy pro nová parkovací místa. V Husově ulici se už rozjel nový systém

Louny – Kde to jen trochu jde, tam by mohlo být aspoň pár nových parkovacích míst. Tak by se dala shrnout současná politika vedení města v Lounech. Starosta během února a března projednával možnosti ke zřízení nových míst například v oblasti autobusového nádraží, u kotelny na sídlišti Louny-západ nebo za bývalým kulturním domem na okraji „Rynečku“. U bývalého kulturáku, ale před budovou, se v březnu také již naplno rozjelo od podzimu avizované parkoviště s automatickým systémem, souvisejícím s nově otevřeným nákupním centrem v této lokalitě. Systém funguje tak, že řidiči za parkování platí tehdy, pokud jejich vůz na místě stojí déle než hodinu.

Autobusák a kotelna

„V únoru jsme jednali například se společností BUSCOM, která v Lounech vlastní plochu autobusového nádraží. Řešili jsme možnost na části pozemku zřídit parkovací místa, která v širším centru města chybějí. Jednání ještě budou pokračovat,“ uvedl starosta Loun Milan Rychtařík. Podobně hovořili představitelé města také se zástupci firmy Energie Holding. Na této schůzce šlo o lokalitu poblíž kotelny na sídlišti Louny-západ. „Rýsuje se možnost, jak v této oblasti na sídlišti pomoci lidem s věčným nedostatkem volných parkovacích míst. S firmou jsme řešili variantu vybudování nových míst za kotelnou,“ vysvětlil Milan Rychtařík.

Plocha za bývalým kulturním domem

Další jednání se týkala plochy u bývalého kulturního domu. „Jednali jsme se společností Lear Group, která je vlastníkem objektu, jenž byl nedávno přestavěn na obchodní centrum. Chtěli bychom nechat upravit prostranství v okolí a vybudovat parkoviště za bývalým kulturákem. To by velmi pomohlo obyvatelům Prokopovy ulice a celého sídliště Hrnčířská,“ uvedl starosta.

V Husově ulici se naplno rozjel parkovací systém, první hodina je bezplatná

V oblasti u nově zřízeného obchodního centra v Husově ulici, které vzniklo právě z objektu dřívějšího „Domu kultury ROH“, se v březnu také naplno rozjel nový elektronický systém s parkováním, který radnice avizovala už od loňského podzimu. Parkoviště je teď koncipováno jako „placené“, zároveň se ovšem platí až od případné druhé hodiny stání vozu na místě, protože první hodina parkování je zdarma. „První hodina je bezplatná, za druhou hodinu platí řidiči 20 korun a od třetí hodiny se platí za každou další započatou hodinu 30 korun,“ vysvětlila Zlata Náglová z Městského úřadu Louny. Placený režim platí každý den od pondělí do neděle, avšak jen v době od 8 do 18 hodin. Večer a v noci je stání na místě bezplatné a plochu mohou využívat i lidé z okolních domů; pokud ráno zase včas odjedou, platit nemusí.

Cílem bylo, aby parkoviště mohli využívat zákazníci nového nákupního centra

Nový systém pro parkoviště v Husově ulici schválila rada města Loun již loni v říjnu. Cílem bylo dosáhnout záměru, aby přes den mohlo sloužit prioritně hlavně zákazníkům, kteří přijíždějí nakupovat do nového přilehlého obchodního centra, a aby plochu v Husově ulici neblokovaly třeba i celý den jiné vozy, jejichž řidiči bydlí v okolí, anebo si šli vyřizovat nějaké delší záležitosti do centra města a podobně.

(ilustrační foto nahoře: město Olomouc)

ČTĚTE TAKÉ: Za parkování u bývalého kulturního domu v Lounech se začne platit. První hodina bude ještě zdarma, další už za peníze

ČTĚTE TAKÉ: Ohlédnutí: Dům kultury ROH už je pryč. Z objektu v Lounech se brzy stane nákupní centrum

ČTĚTE TAKÉ: Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony