Dva radary v Lounech stály 1,6 milionu korun. Za rok provozu přinesly do městského rozpočtu čtyři miliony

Louny – Dva stacionární měřiče rychlosti projíždějících aut, odborně rychloměry a lidově zase zvané radary, sice stály lounskou radnici při pořizovacích nákladech 1,6 milionu korun, ale tyto peníze se městu již vrátily hned po prvním roce využívání v ulicích. A v pomyslné pokladně zůstalo dokonce i něco „navíc“, protože řidiči, kteří překročili nejvyšší povolenou rychlost a radar je zaznamenal, zaplatili městu za loňský rok na pokutách kolem čtyř milionů korun.

Přestupků za rok bylo skoro sedm tisíc

„Za celý rok 2022 radary zaznamenaly v ulicích Loun 6845 dopravních přestupků – překročení nejvyšší povolené rychlosti. Řidiči, kteří překročili rychlost, následně zaplatili na pokutách celkem přibližně čtyři miliony korun. Tyto peníze jdou do městského rozpočtu,“ informovala letos v únoru Zlata Náglová, pracovnice úseku vztahů k veřejnosti z Městského úřadu Louny. Dva nové radary koupila pro potřeby města lounská radnice v závěru roku 2021 za cenu 1,6 milionu korun dohromady za oba přístroje.

Radary pracovaly pouze ve třech ulicích

Radary přitom za celý rok měřily rychlost pouze ve třech lounských ulicích – v Husově, 28. října a ve druhém pololetí také ve Vladimirské. Jen na těchto třech místech a jen v době, kdy tam byly přístroje aktivní, stačili řidiči „nasekat“ skoro sedm tisíc fakticky doložených přestupků v podobě překročení rychlosti. Je to skoro 600 případů měsíčně. Jaké by asi bylo skutečné číslo o všech těchto přestupcích učiněných za rok všude po celých Lounech, pokud by ho někdo dokázal exaktně změřit a doložit fakty?

Překročení rychlosti je nejčastější ze všech přestupků v celé ČR

Překročení nejvyšší povolené rychlosti je nejčastějším dopravním přestupkem, které řeší policisté nebo jiné orgány v celé České republice. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Příliš vysoká rychlost zabírá více než třetinu případů ze všech dopravních přestupků, kterých se řidiči v ČR dopustí a následně je řeší policie nebo správní orgány. Překračování rychlosti je jeden z největších „nešvarů“ mezi šoféry všeobecně a určitě by bylo zajímavé zjistit, pokud by na to existovala nějaká seriózní statistika nebo výzkum, jaký je poměr zjištěných a řešených těchto přestupků v porovnání s případy, kdy řidiči překročí rychlost (a případně i kolikrát za den) a nikdo to nikdy nezjistí.

Přestupek se děje den co den, radary přinášejí městům i příjmy

Zároveň ovšem je tento zmíněný „nešvar“ natolik rozšířen a vyskytuje se na českých silnicích den co den, že pro města, která si pořídí radary, to znamená kromě prevence a zvýšení bezpečnosti, jež jsou hlavním záměrem, „ve druhém plánu“ i nemalé příjmy do městských rozpočtů. Například jen uvedené dva radary v Lounech „vydělaly“ čtyři miliony jen za jeden rok. A třeba proti Praze jsou tyto peníze jen absolutní „drobné“. „V Praze všechny radary v celém městě, jak v ulicích, tak v průtazích nebo i tunelech, zaznamenaly za rok skoro 250 tisíc případů překročení rychlosti a řidiči za to následně zaplatili 84 milionů korun na pokutách,“ informoval server idnes.cz už v roce 2019. Údaje jsou za předchozí rok. Nyní po pěti letech by určitě čísla byla ještě vyšší.

(ilustrační foto nahoře: město Kolín)

ČTĚTE TAKÉ: V Lounech už pracují dva nové měřiče rychlosti, zatím jsou ve zkušebním provozu. Řidiči, kteří udělají přestupek, mohou čekat od města pokuty

ČTĚTE TAKÉ: Na křižovatce mezi Lenešicemi a Dobroměřicemi vznikne kruhový objezd. Vážné nehody by tam měly skončit

ČTĚTE TAKÉ: Pod vodárenskou věží v Lounech povede nový chodník a cyklostezka. Záměr schválilo zastupitelstvo města