Kam na zajímavý výlet? Válečné muzeum Libočany je nyní přes prázdniny otevřeno každý den

Libočany – Kdo chce připravit (nejen) pro děti zajímavý výlet během prázdnin, může se s nimi nyní každý den zastavit ve Válečném muzeu v Libočanech u Žatce. Muzeum nyní posílilo personál a díky tomu je o letních prázdninách otevřeno denně – i včetně víkendů a svátků. Otvírací doba je každý den od 10 do 15.30 hodin.

Každý den je otevřeno od 10 do 15.30

Oproti jiným rokům je to novinka, neboť jinak bývá muzeum pro veřejnost otevřeno nepravidelně, obvykle jen při mimořádných příležitostech typu výročí osvobození naší země či výročí vzniku republiky, nebo někdy občas na víkendy. Jinak bylo potřeba prohlídku domluvit pár dní předem – této možnosti využívaly například hlavně školy při exkurzích nebo výletech pro děti v závěru školního roku.

Chtěli jsme muzeum otevřít na hlavní sezonu léta a výletů

 „Letos o prázdninách jsme konečně mohli rozjet každodenní pravidelný provoz. Jsme rádi, tak jsme to i chtěli, protože prázdniny jsou hlavní sezonou turistiky a výletů. Srdečně k nám zveme všechny návštěvníky. Máme nové velmi zajímavé expozice, určitě se jim bude v muzeu líbit,“ uvedl na dotaz naší redakce Martin Chrenko, provozovatel libočanského muzea. Zájemci se mohou stavit v muzeu i nyní o státních svátcích a „prodlouženém víkendu“ na začátku července – i v tyto dny bude otevřeno ve stejném čase 10-15.30. Tato každodenní otvírací doba bude trvat až do 31. srpna.

Vozidla, zbraně, figuríny vojáků, staré mapy a směrovky…

Muzeum ve starším domě na libočanské návsi v zatáčce u mostu přes Liboc vytvořil Martin Chrenko spolu s kamarádem Petrem Darebným a několika dalšími pomocníky na začátku roku 2019. Přípravné práce předtím trvaly zhruba dva roky. V květnu 2019, při výročí osvobození a konce války, bylo poprvé oficiálně otevřeno pro veřejnost. Jen za první rok provozu si pak nové muzeum a jeho zajímavosti přišlo prohlédnout kolem 1600 návštěvníků. Martin Chrenko sám řadu let aktivně pracoval u české armády, sloužil například u vzdušných sil. Návštěvníci ve Válečném muzeu Libočany mnohou vidět vojenská vozidla, zbraně, figuríny vojáků v uniformách, polní výzbroj, řadu map, fotografií a dalších dokumentů. Většina exponátů se váže k období druhé světové války.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vojáci, zbraně, vozidla. Válečné muzeum v Libočanech si za první rok prohlédlo 1600 návštěvníků

ČTĚTE TAKÉ: Válečné muzeum se potýkalo s krizí kvůli zdražování energií, pomohli i dárci ve sbírce

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku

(na snímcích: některé z exponátů ve Válečném muzeu Libočany, pod nimi návštěvníci a úplně dole šéf muzea Martin Chrenko. Foto archiv muzea a Libor Želinský)