Chci pomoci hlavně s problémy ve zdravotnictví, říká Milan Rychtařík, místostarosta Loun a kandidát pro volby do Senátu

Louny – Místostarosta Loun, ředitel v IT společnosti, běžec, šachista, milovník špaget, otec velkého syna i malé dcerky – to všechno je Milan Rychtařík (48), patriot žijící celý svůj život v Lounech. V říjnu se bude ucházet o hlasy občanů v okresech Louny a Rakovník jako kandidát na zvolení do Senátu.

Kolik je vám let, kde jste se narodil, kde vyrůstal? Jaké školy jste studoval? 

Je mi 48 let, narodil jsem se v Lounech a v tomto městě jsem kromě jedné velmi krátké přestávky prožil celý svůj dosavadní život. Vystudoval jsem dvě vysoké školy, a to v oborech politologie, kde jsem získal titul Mgr., a dále veřejná správa a management, za což jsem obdržel titul Bc.

Kde jste pracoval, než jste se stal místostarostou? Našel jsem někde zmínku, že jste byl podnikatel a ředitel v IT společnosti – je to tak?

Ano, i v současné době jsem ředitelem jedné malé výrobní společnosti a pracuji na částečný úvazek pro IT firmu, která vyvíjí software a prodává své odborné a expertní služby. Celý svůj profesní život jsem se pohyboval v mezinárodních firmách ve vyšších manažerských pozicích. Před dvěma roky jsem byl ale zvolen místostarostou Loun a v současné době se věnuji výkonu mandátu místostarosty města na 100 %.

Jak se cítíte jako politik na radnici dva roky v roli místostarosty – baví vás to? Jsou nějaké situace, které vám tam udělaly největší radost? Podařilo se vám něco změnit nebo prosadit nebo vylepšit pro lidi v Lounech?

Na radnici se starám o obsáhlou agendu, kde je nejvíce práce s dotační politikou, ale mám vedle sebe šikovné kolegyně, které mi s tím pomáhají.  Úspěšní jsme, o čemž svědčí obdržené dotace na novou plaveckou halu v Lounech ve výši 40 milionů korun nebo téměř třicetimilionová dotace na rekonstrukci tribuny fotbalového stadionu v Lounech. Celkově jsme zvýšili objem v čerpání dotací asi čtyři až pětkrát více než za minulého vedení města. Na práci v úřadě si ale nemohu stále zvyknout. Jsem zvyklý z prostředí mezinárodních firem na úplně jinou dynamiku, procesy rozhodování a rozdělení kompetencí a odpovědností. Městský úřad je jiný svět a myslím si, že každý úředník by měl jít, alespoň na krátkou chvilku, pracovat do soukromého sektoru. Mám ale i velmi příjemné povinnosti a situace, které mi dělají radost, jak jste se ptal. Hodně mě baví svatební obřady v roli oddávajícího a vítání občánků. To jsou momenty, které vám dají zapomenout na starosti všedních dnů a když vidíte šťastné novomanžele nebo radostné rodiče, jsou to fajn pocity.

Co rád děláte ve volném čase, jaké jsou vaše koníčky? Co máte rád k jídlu? Kde a jak si obecně nejvíce odpočinete?

Volného času opravdu moc nemám, ale pokud už nějaký zbude, jednoznačně patří rodině a sportu. Mám malou dcerku Lili, která mě dokáže neuvěřitelně rozesmát. Z jejího entuziasmu opravdu čerpám energii. To zná asi každý rodič, jsou to nezapomenutelné momenty a všichni si ve skrytu duše přejeme, aby trvaly věčně. Mezi mé oblíbené sporty patří v poslední době kondiční běh, horské kolo. Velkou zálibou jsou také šachy, každý týden odehraji několik partií on-line s přáteli z celého světa. Mezi má oblíbená jídla patří pizza, boloňské špagety a zeleninové saláty. Z nápojů mám rád dobré pivo, kubánský rum a gin s tonikem. Z filmů máme rádi s přítelkyní třeba takové, kde hrají Al Pacino, Robert de Niro nebo Keanu Reeves.

Jste ženatý, máte děti? Kde pracuje vaše manželka?

Žiji se svou partnerkou v Lounech, společně vychováváme naši dcerku Lili. Svatbu jsme zatím ještě neudělali. Z prvního manželství mám také syna Lukáše, který teď studuje vysokou školu v Plzni. Moje partnerka je podnikatelka, má v Lounech kadeřnický salón a je ambasadorkou značky Loreal.

Kdy a jak vás napadlo, že byste zkusil kandidovat do Senátu? Nebo jste dostal nabídku od nějaké politické strany či skupiny? Co vás vede k tomu, že byste to chtěl zkusit?

Nabídku jsem dostal letos na jaře od krajského předsednictva a vedení hnutí ANO. Myslím si, že pokud spojím své zkušenosti z profesního života se zkušenostmi komunálního politika, mohu být pro region Lounska, Rakovnicka, Žatecka a Podbořanska prospěšný. Ostatně tak jsem připravil i můj volební program a cíle. Předsevzal jsem si konkrétní projekty, které bych v případě mandátu chtěl splnit. Mezi ty nejzásadnější patří výstavba urgentního příjmu v nemocnici v Žatci, protože je to jediná spádová nemocnice pro 90 000 obyvatel. Všichni víme, jak skončila nemocnice v Lounech. Bylo to za vlády krajské ODS a obyvatelé okresu Loun to dodnes vnímají jako velkou „lumpárnu“. Dalším cílem je návrat dětské pohotovosti do nemocnice v Rakovníku. Rodiče jsou dnes nuceni jezdit do vzdálených nemocnic ve Slaném, Kladně nebo dokonce do Prahy. Okres Louny a stejně tak i Rakovník je na tom z hlediska zdravotnictví opravdu špatně. Čekací lhůty na speciální vyšetření jsou neúměrně dlouhé, chybějí lékaři, zdravotní personál atd.

Pokud byste byl zvolen, na jakou věc nebo téma byste se jako senátor chtěl zaměřit? Co vás prioritně štve nebo trápí a chtěl byste to zkusit zlepšit nebo změnit?

V mém volebním programu rezonuje především zdravotnictví a související problémy. Populace stárne a všichni budeme potřebovat kvalitní zdravotní péči. Navštěvuji hodně starostů a všechny obce i města mají problémy s volnými kapacitami například zubařů. Mám kamaráda, který vlastní dvě zubní kliniky, a tyto problémy spolu aktivně probíráme. Myslím si, že aktivním jednáním s vedením České stomatologické komory a starosty obcí mohu třeba velmi cíleně pomáhat dostat zubaře i do našeho regionu. Určitě chci i vyjednávat o podpůrných podmínkách s ministerstvem zdravotnictví. Pokud se tyto aktivity propojí, můžeme situaci postupně zlepšovat. Ale v mém programu naleznete i podporu cestovního ruchu, podporu malých a středních podnikatelů. Například průmyslová zóna Triangle má stále volné kapacity pro nové investory a já by chtěl jednat s Czechinvestem o příchodu nových firem, zejména těch technologicky vyspělých do našeho regionu. Firmy s moderní výrobní technologií a průmyslem 4.0 nabídnou vždy výrazně lepší finanční podmínky zaměstnancům. Pokud si lidé více vydělají, roztáčejí lokální ekonomiku a profitují pak všichni.

Jak hodně budete při své kampani objíždět lidi na Lounsku a Rakovnicku, chystáte se do obou rozlehlých regionů?

Ano, a už to i dělám – od začátku července už objíždím na skútru obce i města v regionu Lounska, Rakovnicka, Podbořanska a Žatecka. Potkávám se s velkým množstvím starostů i lidí na ulicích a návsích. Mám najeto opravdu mnoho set kilometrů krásným regionem. Objevil jsem mnoho zajímavých míst, jsme regionem s nádhernou přírodou a pořád je co objevovat. V Senátu bych chtěl pomoci konkrétním projektům v oblasti cestovního ruchu a jako senátor tyto aktivity aktivně podporovat. Neodmítnu nikoho, kdo se na mě obrátí s jakýmkoliv problémem, ostatně to dělám i teď z pozice místostarosty města.

Kde a jak budete slavit své zvolení, pokud by to vyšlo?

V případě zvolení nebude čas na oslavy, bude třeba hned začít pracovat. Kontaktovat ministry, poslance a krajské zastupitele s žádostí o schůzku a začít pracovat na problémech Lounska, Žatecka a Rakovnicka. Budu chtít vědět, jak urychlit dostavbu D7 a D6. Budu chtít co nejdříve otevřít senátorskou kancelář, aby za mnou mohli občané chodit se svými náměty a požadavky.

Děkuji za rozhovor.

(PR, placený článek, zadavatel ANO 2011, zpracovatel ANO 2011, autorský projekt redakce noviny-zblizka.cz)